Materiał Partnera

Suszarki do tworzyw sztucznych. Rola i znaczenie

Suszarki do tworzyw sztucznych. Rola i znaczenie

Osuszanie tworzyw sztucznych to ważny etap przygotowujący detale do dalszej obróbki. Wilgoć, która gromadzi się nie tylko na zewnątrz, ale też wewnątrz granulatu, może skutecznie obniżyć jakość dalszych prac związanych z malowaniem czy lakierowaniem. Aby finalnie otrzymany wyrób miał najlepsze parametry i służył długo, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, niezbędne jest poddanie go procesowi osuszania.

Ze względu na cenny czas oraz konieczność płynnej realizacji procesów
w przedsiębiorstwach do osuszania detali wykorzystuje się dedykowane urządzenia. Suszarki do tworzyw sztucznych stanowią wyposażenie parku maszynowego w miejscach, które przygotowują elementy z do dalszej obróbki. Wykonanie osuszania przy ich pomocy pozwala uzyskać właściwe parametry tworzyw.

Ekologiczne urządzenia osuszające

Wybierając urządzenia do wyposażenia swojego parku maszynowego, zwracasz uwagę na ich wydajność oraz jakość wykonania. Dla coraz większej liczby producentów istotnym kryterium jest ochrona środowiska. Z tego względu ich uwagę przykuwają ekologiczne suszarki, które, pracując w trybie ECO, mogą zużywać nawet o 40% mniej powietrza niż modele standardowe z tej kategorii. Co to oznacza dla Ciebie? Działanie urządzenia osuszającego staje się bardziej opłacalne. Z powodzeniem możesz dopasować jego tryb do rodzaju materiału:

  • dla tworzywa konstrukcyjnego — tryb standardowy,
  • dla tworzyw do zastosowań ogólnych — tryb ECO.

Dzięki możliwości wyboru właściwego „programu” pracy przedsiębiorca może ustabilizować poziom wilgotności i osiągnąć wysokogatunkowy produkt finalny. Dotyczy to zwłaszcza tych detali, w których woda nie osiada wyłącznie na powierzchni, ale znajduje się też wewnątrz. Precyzyjne osuszenie całej powierzchni to podstawa dla dalszych etapów produkcji — malowania czy lakierowania.

Suszenie suchym lub gorącym powietrzem

Nie ma jednej uniwersalnej metody suszenia tworzyw sztucznych. Wyróżniamy dwie główne, które usuwają wilgoć z powierzchni i/lub z wnętrza granulatu. Należą do nich:

  • suszenie suchym powietrzem —proces działa na zasadzie wygenerowania różnicy między ciśnieniem panującym w ziarnach granulatu a ciśnieniem powietrza. Technika ta jest polecana do osuszania tworzyw higroskopijnych, które pod wpływem wysokiej temperatury mogłyby zmieniać swoje właściwości czy formę,
  • suszenie gorącym powietrzem — to proces wykorzystywany do usuwania wilgoci z powierzchni granulatu.

W celu zakupu konkretnego modelu suszarki warto przejrzeć ofertę sklepu Darsta. Oprócz urządzeń do osuszania przemysłowego w asortymencie znajdują się termostaty do form, młyny, jonizatory czy roboty.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy