Różnice między tekturą litą a falistą
Opakowania tekturowe to ekologiczne rozwiązania oferowane w różnych wariantach. W zależności od potrzeb Klientów mogą one być spersonalizowane poprzez wykonanie dowolnego nadruku lub uszlachetnione za pomocą folii. Na rynku surowiec ten dostępny jest w dwóch wariantach: litym bądź falistym. Każdy z nich ma inne cechy użytkowe i inne zastosowanie. Które rozwiązanie i w jakiej sytuacji warto stosować?
Tektura lita – co warto o niej wiedzieć?
Tektura lita swoim wyglądem przypomina gruby papier. Od tektury falistej odróżnia ją przede wszystkim jedna spójna warstwa. Z uwagi na charakterystyczną budowę prezentuje się niezwykle lekko i delikatnie. Cechy te są również widoczne w jej masie – jest ona lekka. Wielu producentów, w tym K&T PAK, oferuje ten produkt w różnych wariantach grubości. Najczęściej jednak jest on zawsze sporo cieńszy niż tektura falista. Jest to rozwiązanie stosowane przez wiele branż. Najczęściej korzystają z nich jednak zakłady cukiernicze, gdyż świetnie sprawdza się jako zabezpieczenie wyrobów słodkich. Dodatkowo mogą być wykorzystywane do zapakowania wyrobów spożywczych, kosmetyków bądź leków.
Tektura falista – gdzie można ją wykorzystać?
Tektura falista jest wykorzystywana najczęściej w miejscach, gdzie potrzebne są opakowania szczególnej trwałości. Sprawdza się zarówno w ochronie delikatnych bądź ciężkich elementów. W przypadku tych ostatnich omawiana wcześniej jej lita wersja nie wytrzymuje dużego ciężaru głównie z uwagi na całkowicie inną budowę. Falista struktura składa się z cienkich, pofałdowanych warstw, które są umieszczone pomiędzy elementami tektury litej. Na rynku jest dostępnych jej kilka rodzajów. Do najpopularniejszych zaliczyć można:
- 5-warstwową – najmocniejszą, stosowaną w transporcie ciężkich przedmiotów, zarówno AGD jak i elektronicznych. Sprawdza się także jako wsparcie przy przeprowadzce,
- 3-warstwową – solidną, choć odrobinę lżejsza. Najczęściej jest wykorzystywana do pakowania produktów spożywczych i farmaceutyków,
- mikrofalową – składa się jedynie z jednej warstwy pofałdowanej tektury litej. Jest lekka, solidna a przy tym wyjątkowo estetyczna. Sprawdza się także do pakowania wyrobów cukierniczych, kosmetyków, alkoholi. Wiele firm wykorzystuje ją także do tworzenia rękodzieła bądź w branży papierniczej.
Warto dodać, że ten rodzaj opakowania kartonowego jest odporny na zginanie i wgniatanie, dzięki czemu skutecznie chroni zawartość przed uszkodzeniem. Dodatkowo świetnie amortyzuje wstrząsy i jest niezwykle lekki. Należy pamiętać, że tylko odpowiednie dobranie opakowania pod względem jakości pozwala zapewnić właściwą ochronę produktu na krótkich, ale też dalekich trasach z całą pewnością, że zawartość zostanie nienaruszona.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana