Materiał Partnera

Różnice między rusztowaniem a pomostem roboczym

Różnice między rusztowaniem a pomostem roboczym

Rusztowania i pomosty robocze (nazywane też podestami roboczymi) to urządzenia techniczne, które umożliwiają wykonywanie prac na wysokościach; na tym jednak podobieństwa się kończą. Rozwiązania przeznaczone są do różnych zastosowań i sprawdzają się w innych sytuacjach. Przyjrzyjmy się nieco bliżej rusztowaniom budowlanym i pomostom roboczym.

Pełnowymiarowe rusztowania budowlane

Rusztowania zaliczane są do tymczasowych konstrukcji budowlanych, używanych pomocniczo podczas wykonywania robót budowlanych na wysokości powyżej 1,2 m – wznoszenia budynków murowanych, prac wykończeniowych i remontowych, np. docieplania lub malowania elewacji. Rusztowania montażowe służą do podtrzymywania elementów budowli prefabrykowanych, np. konstrukcji stalowych, przed połączeniem ich w trwały ustrój budowlany. Konstrukcje tego typu muszą więc być bardzo stabilne i odpowiednio duże; mogą osiągać wysokość nawet kilkudziesięciu metrów. Montaż rusztowania musi przebiegać zgodnie z obowiązującymi standardami technicznymi, jest zadaniem wymagającym dużej wiedzy i umiejętności. Przed dopuszczeniem do użytkowania rusztowań konieczny jest odbiór i potwierdzenie wpisem w dzienniku budowy.

Chociaż dobrze wykonane rusztowania mogą być używane wielokrotnie, zaleca się dostosowanie rodzaju i parametrów konstrukcji do wymagań poszczególnych inwestycji. Firmy budowlane na Śląsku mają możliwość zamówienia i zakupu rusztowań o konkretnych wymiarach np. u producenta STALKOL; przedsiębiorstwo świadczy też usługi w zakresie wynajmu rusztowań wraz z montażem.

Pomosty robocze (podesty)

Pomostami roboczymi bywają nazywane zarówno elementy rusztowań, po których poruszają się osoby pracujące na wysokościach, jak i samodzielne urządzenia. Wyróżnia się wiele rodzajów podestów. Najprostsze z nich wyglądem i budową przypominają rusztowania, są jednak znacznie mniejsze. Ich montaż jest łatwiejszy niż rusztowań, mają jednak znacznie ograniczony zasięg. W praktyce stosowane są tam, gdzie nie ma miejsca na budowę pełnowymiarowego rusztowania lub zakres planowanych prac nie wymaga angażowania wielu osób. Pomosty robocze sprawdzają się np. podczas mniejszych prac konserwatorskich we wnętrzach zabytkowych budynków.

Oddzielną kategorię stanowią ruchome podesty robocze (platformy), które wyposażone są w napęd mechaniczny. Zaliczane są do urządzeń dźwignicowych, dostępne w wielu wariantach, a używane głównie podczas prac związanych z szybkimi naprawami instalacji zewnętrznych (np. elektrycznych) oraz w halach przemysłowych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy