Materiał Partnera

Rodzaje urządzeń transportu bliskiego

Rodzaje urządzeń transportu bliskiego

Urządzenia transportu bliskiego umożliwiają przemieszczanie ładunków na niewielkich dystansach. W zależności od typu i przeznaczenia danego urządzenia, zasięg takich maszyn może być ograniczony do placu budowy, zakładu produkcyjnego lub magazynu, gdzie konieczny jest pionowy i poziomy transport towarów, także tych o znacznej masie. Jakie wyróżniamy rodzaje urządzeń transportu bliskiego i czym się one charakteryzują?

Suwnice

Do powszechnie wykorzystywanych urządzeń transportu bliskiego, szczególnie w szeroko pojętym przemyśle, na terenie hal produkcyjnych, należą suwnice. Są to urządzenia służące do transportu ładunków, nie ludzi, w ruchu przerywanym. Mechanizm tego typu składa się z  poruszającej się po torze jezdnym konstrukcji nośnej oraz z poruszającego się po niej wciągnika lub wciągarki. Ze względu na konstrukcję nośnej, wyróżniamy suwnice mostowe, bramowe, półbramowe, podwieszane oraz wspornikowe.

Żurawie stacjonarne

Równie często w przemyśle wykorzystywane są żurawie stacjonarne. Mogą to być  urządzenia składające się ze słupa na stałe przymocowanego do podłoża oraz wysięgnika wykonującego ruch obrotowy, który może wynosić pełne 360 stopni, lub być ograniczony parametrami żurawia. W takim przypadku mamy do czynienia z żurawiami słupowymi. Możemy spotkać również żurawie przyścienne, w których wysięgnik jest przymocowany bezpośrednio do ściany. Natomiast ich cechą wspólną jest poruszający się po wysięgniku wciągnik, za pomocą którego podnoszony jest ładunek.

Wciągarki bramowe

Ze względów podobieństwa wizualnego, są często mylone z suwnicami. Wciągarka bramowa jest to stacjonarne lub przejezdne urządzenie dźwignicowe, w których mechanizmy podnoszenia/opuszczania poruszają się po prostym torze, zamocowanym na podporach. Pole robocze wciągarki bramowej ograniczone jest długością toru oraz wysokością podnoszenia. Ruch wciągarki (całej konstrukcji) nie jest ruchem roboczym.

Inne

Oprócz wymienionych wyżej suwnic, żurawi i wciągarek bramowych do urządzeń transportu bliskiego zaliczamy również:
  • Wciągniki i wciągarki – najbardziej popularne, wykorzystywane jako samodzielne urządzenia do prostych prac, jak również jako część składowa bardziej skomplikowanego urządzenia np. wymienionych wcześniej suwnic i żurawi. Firmy specjalizujące się w branży dźwigowo-dźwignicowej, takie jak ELWIKO ze Szczecina, oferują przy tym różne rodzaje tego typu urządzeń, takie jak wciągarki i wciągniki linowe bądź łańcuchowe, elektryczne i ręczne.
  • Podnośniki, podesty, dźwigniki – w tym podesty ruchome, błędnie nazywane zwyżkami i podnośniki nożycowe oraz dźwigniki samochodowe, które można spotkać na co dzień w każdym warsztacie samochodowym;
  • Modułowe systemy transportu podwieszanego – specjalnie projektowane konstrukcje stalowe zbudowane z elementów, takich jak tory jezdne, zwrotnice, mechanizmy podnoszenia;
  • Dźwigi - zarówno osobowe, towarowe, jak i osobowo-towarowe, potocznie nazywane windami.
Jako ciekawostkę można nadmienić, że popularne w wesołych miasteczkach karuzele, również są urządzeniami transportu bliskiego. Jak więc się okazuje, urządzenia transportu bliskiego to zróżnicowane mechanizmy, powszechnie wykorzystywane w szeroko pojętym przemyśle.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy