Materiał Partnera

Rodzaje oświetlenia LED

Rodzaje oświetlenia LED

Nie ulega wątpliwości, iż technologia LED to prawdziwa rewolucja w dziedzinie oświetlenia. Diody tego rodzaju są bezkonkurencyjne pod względem energooszczędności oraz żywotności, dzięki czemu z powodzeniem wypierają z rynku tradycyjne żarówki i są chętnie instalowane w domach, biurach czy fabrykach. Jakie dokładnie wyróżniamy rodzaje oświetlenia LED oraz jakie zastosowania ono znajduje?

Oświetlenie LED – rodzaje technologii

Lampy LED-owe, stanowiące skupiska diod LED, chociaż potocznie nazywane są żarówkami, w rzeczywistości mają niewiele wspólnego z tymi tradycyjnymi rozwiązaniami. Okazuje się bowiem, że oświetlenie LED jest znacznie bardziej energooszczędne, a same diody wyróżnia niezwykła wręcz trwałość i żywotność.  Na rynku dostępne są różne rodzaje oświetlenia LED. Do najpopularniejszych rodzajów należą żarówki LED w tradycyjnych kształtach typu E14 z małym gwintem oraz E27. Do wyboru są również reflektory halogenowe, czyli typ GU 10 LED. Warto również pamiętać, że przy wyborze świetlówek LED możemy kierować się różnymi kryteriami. Dostępne są bowiem modele różniące się między sobą parametrami, takimi jak napięcie zasilania, liczba diod czy moc poboru prądu. Istotnym czynnikiem jest również liczba lumenów decydująca o mocy strumienia świetlnego oraz barwa światła wyrażana w stopniach Kelvina, która może być zimna lub też cieplejsza - idealna do zastosowań domowych. Do wyboru są również różne kształty żarówek LED, np. płaskie, przypominające świeczkę czy też tradycyjną żarówkę.

Rodzaje zastosowań oświetlenia LED

Niezwykłe właściwości oświetlenia LED sprawiają, że znajduje ono coraz więcej zastosowań i jest dostępne w różnych wariantach. Początkowo diody LED wykorzystywane były w szeroko rozumianym przemyśle, gdzie mocne, zimne światło sprawdzało się znakomicie jako oświetlenie w halach produkcyjnych, na magazynach czy w warsztatach. Oświetlenie przemysłowe LED umieszczane jest zazwyczaj na znacznych wysokościach. W tym celu wykorzystuje się głównie halogeny, czyli reflektory z trwałymi oprawami dające bardzo wyraziste światło. Obecnie jednak oświetlenie LED coraz częściej instalowane jest w domach, a to dzięki szerokiej gamie wspomnianych wcześniej żarówek LED o różnych właściwościach, w tym charakteryzujących się ciepłą barwą światła, która najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach mieszkalnych.
Do aranżacji wnętrz wykorzystuje się zwykłe świetlówki LED, ale też lampy LED w formie plafonów czy też tradycyjne lampki stołowe. – Mówi przedstawiciel sklepu elektrycznego Energia2000. - Warto przy tym zaznaczyć, że oświetlenie LED jest również dostępne w wersjach różnokolorowych, co daje ogromne możliwości aranżacyjne. Te właściwości diod LED wykorzystuje się w szczególności w oprawach liniowych, które stanowią oryginalny motyw dekoracyjny idealny do oświetlenia wnęk, półek czy gablot.
Jak więc się okazuje, na rynku znajdziemy wiele rodzajów oświetlenia LED, które można wykorzystać w aranżacji różnych pomieszczeń.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy