Rodzaje materiałów i systemów izolacyjnych

Osoby planujące ocieplić budynek stają przed niełatwą kwestią wyboru odpowiedniego materiału izolacyjnego. Producenci oferują dziś różne tego rodzaju systemy, zapewniające niższe koszty eksploatacji budynku i większy komfort jego użytkowania. Jakie materiały są najczęściej brane pod uwagę przez poszukujących bezpiecznych i skutecznych izolacji np. do domu?
Czy styropian to dobry wybór?
Wśród dostępnych na rynku materiałów i systemów izolacyjnych styropian cieszy się niesłabnącą popularnością. Płyty styropianowe są lekkie oraz wyróżniają się niskim współczynnikiem przepuszczalności ciepła. Styropianem można docieplać różne części budynków – i to zarówno tych komercyjnych, jak i domów jednorodzinnych. Jedną z odmian wykorzystywanego do izolacji styropianu jest neopor: niewywołujący odblasku (szary kolor) oraz odporny na intensywne działanie promieni słonecznych. Z kolei do montażu na ścianach zagrożonych wilgocią specjaliści polecają styropian rowkowany oraz perforowany.A może wełna mineralna?
Dobrą alternatywą dla styropianu jest szklana lub skalna wełna, która jest dobrym materiałem izolacyjnym, a do tego jest paroprzepuszczalna i sprężysta. Wełna ta stanowi również dobre zabezpieczenie przed ogniem i hałasem. Izolacje z wełny są montowane na dachach płaskich i skośnych, podłogach, stropach, kominkach, ścianach zewnętrznych i wewnętrznych. Z wełny produkowane są m.in. płyty, maty i granulat. Obie rodzaje wełny – szklana i szklana – są dobrymi materiałami izolacyjnymi, wełna skalna jest bardziej wytrzymała na ściskanie, z kolei wełna szklana jest bardziej lekka i można ją stosować na nierównym podłożu. Wełna jest stosowana do ociepleń budynków mieszkalnych, przemysłowych, komercyjnych, użyteczności publicznej.Jakieś inne propozycje?
Nie wszyscy pewnie słyszeli o kolejnym materiale izolacyjnym: polistyrenie ekstrudowanym XPS, który jeszcze lepiej chroni przed ciepłem niż styropian oraz jest od niego twardszy. Materiał ten dostępny jest w formie płyt o fazowanych krawędziach, z szorstką lub wytłaczaną powierzchnią. Innym dostępnym produktem izolacyjnym są płyty PIR – to płyty z fazowanymi krawędziami, dobrze sprawdzające się do ocieplania dachów oraz ścian zewnętrznych, a także tarasów, fundamentów, stropów. Dzięki swoim właściwościom nie muszą być grube, co czyni z nich dobry wybór w miejscach, gdzie wskazana jest izolacja o niewielkiej grubości. Walory termoizolacyjne ma również keramzyt – twarde i trwałe kruszywo, dobre do izolacji podłóg, stropów, ścian fundamentowych. Więcej informacji o poszczególnych rodzajach materiałów izolacyjnych można uzyskać w dobrze zaopatrzonych składach budowlanych takich jak firma Luskar. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Cegła dekoracyjna, beton architektoniczny - Elkamino Dom
Budowlane materiały - elewacyjne woj. mazowieckie05-822 Milanówek, Średnia 33
-
Betoniarnia Filarowa Wytwórnia Betonu Towarowego
Budowlane materiały - beton woj. śląskie43-382 Bielsko-Biała, Międzyrzecka 276