Materiał Partnera

Rodzaje i zastosowanie schodów stalowych

Rodzaje i zastosowanie schodów stalowych

Jeszcze do całkiem niedawna kojarzono je przede wszystkim z surowymi konstrukcjami przemysłowymi. Dzięki postępowi technologicznemu w dziedzinie obróbki (m.in. laser) schody stalowe mogą jednak obecnie przybierać niezwykle lekkie formy i nawet najbardziej fantazyjne kształty, co w połączeniu z ogromną wytrzymałością przekłada się na coraz większą popularność tego rozwiązania.

Estetyczny wygląd już wcześniej zresztą nie stanowił problemu, jako że materiał ten sam w sobie prezentuje się bardzo dobrze, czy to wykończony matowo, czy polerowany. – Stal nierdzewna, cynkowana ogniowo bądź też malowana proszkowo zyskuje dodatkowo na i tak przyrodzonej temu surowcowi wytrzymałości w zakresie ewentualnych mechanicznych uszkodzeń – mówi ekspert z firmy Kasprzak-Olma z Wrocławia, która produkuje kraty i schody metalowe.

Na zewnątrz

Wysoka odporność na czynniki atmosferyczne z kolei już od dziesięcioleci znajduje zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej, gdzie ze stali tworzone są schody zewnętrzne, np. przeciwpożarowe lub ewakuacyjne. Możliwość konstruowania ich w sporym gabarycie wykorzystywana jest też przy obiektach przemysłowych i magazynach – natomiast bardziej finezyjne, skomplikowane formy coraz częściej spotkać można jako wejścia na ganek czy taras prywatnych domów mieszkalnych.

Wykończenie (i) wnętrza

Stopnie schodów o stalowej konstrukcji mogą być wykonane m.in. z ryflowanej blachy lub kraty podestowej, ale też z innych materiałów, jak chociażby drewno czy szkło. Te ostatnie wykorzystać można również do zdobień balustrady, „zmiękczają” też surowość materiału, jakim jest stal, w konstrukcjach schodów wewnętrznych budowanych w domach i mieszkaniach prywatnych. To zresztą nie zawsze bywa konieczne. Wiele osób preferuje szlachetny minimalizm czystej stali, który z drugiej strony często stanowi istotę stylu w aranżacji wnętrz nie tylko mieszkalnych, ale też biurowych czy restauracyjnych, nie wspominając nawet o nowoczesnych sklepach czy klubach i dyskotekach.

Rozwiązania konstrukcyjne

Jeżeli chodzi o samą konstrukcję, to wyróżnić tu można choćby schody stalowe z ażurowym policzkiem, który przydaje im lekkości i delikatności, jeszcze lżejsze schody z policzkiem typu „Z” bądź nieco bardziej klasyczne schody z pełnym policzkiem, który bezproblemowo może stapiać się jednak z balustradą, co w przypadku w pełni tradycyjnych schodów policzkowych raczej nie jest możliwe. Nie można też zapomnieć o schodach spiralnych, charakteryzujących się niewielkim ciężarem w stosunku do wysokości oraz równie niewielkimi wymaganiami przestrzennymi, co pozwala na szerokie zastosowanie ich zarówno w designerskich wnętrzach, jak również klatkach ewakuacyjnych, wejściach na strych albo do piwnicy, a także w charakterze wejść na pomosty zbiorników oraz pomosty w halach przemysłowych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy