Artykuł sponsorowany

Roboty posadzkowe metodą grawitacyjną

Roboty posadzkowe metodą grawitacyjną

Są takie rodzaje prac i działalności człowieka, które pozostawiają otoczenie spustoszone. O ile widać np. ślady po wycince lasu, o tyle niektóre efekty naszych aktywności są niedostrzegalne. Należą do nich np. pustki poeksploatacyjne w miejscach dawnych wyrobisk. Zdarza się też, że grunt „sam z siebie” jest niestabilny, a więc niebezpieczny. W obu przypadkach niezbędne są roboty posadzkowe.

Co to są roboty posadzkowe?

Nie dajmy się zmylić nazwie. Roboty posadzkowe nie mają zbyt wiele wspólnego z pracami przy naszych domowych posadzkach. Są to działania geoinżynieryjne, które polegają na wzmocnieniu i uzdatnieniu podłoża. Dzięki tym pracom deformacje gruntu nie postępują i odzyskuje on – przynajmniej po części – swoją pierwotną formę. Chodzi o to, aby pozbyć się pustek i rozluźnień. Wykorzystuje się do tego zaczyn wiążący, np. płynną mieszaninę popiołowo-wodną z domieszką cementu lub suchą mieszaninę.

Na czym polega metoda grawitacyjna i czemu służy?

Roboty posadzkowe metodą grawitacyjną przeprowadza się tam, gdzie podłoże uległo deformacji (na przykład na skutek pracy kopalni), znajdują się w nim ubytki i wyrwy, przez które grunt traci stabilność. Na niestabilnym gruncie nie można wytyczać dróg, budować osiedli, ani na dobrą sprawę przebywać w ogóle, ponieważ z biegiem czasu stan podłoża pogarsza się i staje się ono niebezpieczne, grozi np. osunięciem i przysypaniem kogoś, kto nieopatrznie się tam znajdzie. Aby przywrócić gruntowi jego wyjściowe możliwości i zapobiec dalszej degeneracji, stosuje się roboty posadzkowe metodą grawitacyjną – iniekcje. Iniekcje grawitacyjne pomagają wypełnić całe puste przestrzenie i kawerny. Polega to na wpuszczeniu do wyrobiska emulgatu scalającego. Z powierzchni w głąb ziemi jest on transportowany przez otwór wiertniczy i rurę obsadową. Czytelny schemat tego dość skomplikowanego zabiegu można zobaczyć na www.geotest.biz.pl. Zatkany w ten sposób otwór przestaje stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających na powierzchni, zaś grunt jest wzmocniony dzięki właściwościom wiążącym transportowanej w głąb gruntu mieszanki. Przeprowadzanie robót posadzkowych metodą grawitacyjną jest trudne i niebezpieczne. Wymaga zaawansowanej wiedzy inżynieryjnej i maszyn. Jedną z firm, która podejmuje się tego typu zadań, jest Geotest.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy