Materiał Partnera

Remont mieszkania – etapy prac

Remont mieszkania – etapy prac

Remont domu czy mieszkania, zwłaszcza remont kapitalny, wymaga dobrego zaplanowania. Nie powinniśmy go zaczynać bez ustalenia poszczególnych prac i opracowania elastycznego harmonogramu. Elastycznego, bo zawsze mogą pojawić się nieoczekiwane niespodzianki. W naszym artykule prezentujemy przykładową kolejność robót, jakie należy uwzględnić i rozplanować. Jak wyglądają poszczególne etapy remontu?

Remont kompleksowy, czy na raty?

Remont to zwykle przedsięwzięcie kosztowne, czasochłonne i niejednokrotnie stresujące dla właścicieli domu lub mieszkania. Wiele osób woli podzielić remont na etapy, by dało się go rozłożyć w czasie i sfinansować z bieżących środków, bez konieczności zaciągania kredytu. To, co nas odstrasza od remontu na raty, to perspektywa bałaganu i chaosu przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Plusem jest to, że zwykle nie musimy czasowo opuszczać domu i wynosić z niego całego dobytku. Remont kompleksowy ma swoje zalety - możemy pozwolić sobie na dokonanie większych zmian i przebudów. Jeżeli tylko możemy sobie na to pozwolić - dysponujemy odpowiednimi środkami i mamy co ze sobą zrobić na okres remontu - warto zdecydować się na remont kapitalny.

Naprawa, czy wymiana?

Większości z nas zależy na tym, aby remont odbył się jak najmniejszym kosztem. Stajemy więc często przed dylematem: naprawiać, czy wymieniać? Zasada jest taka, że prowizoryczne naprawy powinniśmy traktować jako ostateczność. Lepiej jest zedrzeć starą tapetę z nierównej ściany w starym budownictwie, wyrównać powierzchnię i ułożyć nową tapetę, niż próbować kłaść dwie warstwy papieru na sobie. To oczywiste, jednak czasem decydujemy się na tę drugą opcję, zwłaszcza kiedy wykonujemy remont własnymi rękami i zależy nam jedynie na odświeżeniu pomieszczenia. Jak to się może skończyć, każdy się domyśla - obie tapety odpadną ze ściany. Doraźne naprawy powinniśmy zarezerwować na niewielkie usterki i ubytki, które psują efekt wizualny - dowiadujemy się w firmie budowlano-architektonicznej PERFECTUS z Warszawy.

Harmonogram prac

Harmonogram prac najlepiej jest przygotować w formie tabelki, w której wyszczególniamy dane prace remontowe. Tabelka powinna być przygotowana na podstawie kalendarza, tak by uwzględniała dni wolne od pracy. Warto przygotować rozpiskę we współpracy z pracownikami ekipy remontowej, by mieć pewność, że nasz plan będzie zgodny z ich harmonogramem. Ponadto firma budowlana precyzyjniej pomoże nam ustalić realny czas wykonywania poszczególnych zadań. Nam może wydawać się, że położenie gładzi na ścianach całego mieszkania zajmie dwa dni, a okaże się, że w rzeczywistości trzeba dwa razy więcej czasu. Zaczynamy od prac budowlanych, takich jak wykuwanie dodatkowych otworów, dobudowa ścianek działowych, układanie tynków. Dalej mamy instalacje, a na końcu prace wykończeniowe i montaż urządzeń sanitarnych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy