Pompy obiegowe w zastosowaniach przemysłowych

Pompy obiegowe są często wykorzystywane w instalacjach centralnego ogrzewania oraz układach chłodzących. Można je spotkać zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle. Wszystko dlatego, że pompy obiegowe są wydajne oraz kompatybilne z wieloma instalacjami grzewczymi. Warto zatem wiedzieć, do czego służą oraz gdzie są wykorzystywane.
Czym jest pompa obiegowa?
Pompa obiegowa to urządzenie, które służy do wzbudzania obiegu cieczy w różnych instalacjach grzewczych oraz klimatyzacji. Oznacza to, że pompy obiegowe odpowiedzialne są za rozprowadzanie czynnika grzewczego do odbiorników, którymi są grzejniki lub ogrzewanie podłogowe.
Jak tłumaczy specjalista z firmy Dambat, zajmującej się produkcją pomp: Pompy obiegowe nazywane są również cyrkulacyjnymi, jednak nie do końca oznaczają to samo. Pozwalają na zwiększenie sprawności całej instalacji grzewczej, centralnego ogrzewania lub układów ciepłej wody użytkowej. Wszystko za sprawą tego, że pompa obiegowa wymusza obieg medium, czyli obieg zamknięty. To z kolei sprawia, że czynnik grzewczy (woda) szybciej dociera przykładowo do grzejników. Ponadto pompy obiegowe mogą również utrzymywać stałe ciśnienie w całej instalacji.
Dzięki tym cechom pompy obiegowe pozwalają na efektywniejsze i oszczędne działanie instalacji grzewczych, chłodniczych oraz przemysłowych i solarnych.
Pompy obiegowe w przemyśle
Pompy, które montowane są w instalacjach przemysłowych różnią się od tych umieszczanych w domach. Ich budowa jest bardziej odporna na wysokie temperatury. Ponadto wykorzystuje się dodatkowe powłoki o właściwościach antykorozyjnych. W przypadku pomp obiegowych wykorzystywanych do pompowania wody pitnej stosuje się nieco inne materiały, które muszą być neutralne i nieszkodliwe dla zdrowia. Dlatego produkuje się je z mosiądzu, stali nierdzewnej oraz brązu. W przypadku pomp chłodniczych i solarnych ich konstrukcja umożliwia dodatkowo transport mieszaniny wody i glikolu.
Sterowanie pomp obiegowych
Pompy obiegowe wykorzystywane w przemyśle oraz domu mogą być sterowane na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest sterowanie elektroniczne. Takie rozwiązanie pozwala na niezwykłą energooszczędność i nawet 5 – krotnie mniejsze zużycie energii niż w przypadku innych rozwiązań.
Do zaprogramowania pracy pompy obiegowej wykorzystuje się sterowniki, które pozwalają na ustawienie najważniejszych parametrów. Innym rozwiązaniem sterowania pomp obiegowych jest sterowanie zewnętrzne. Jest to opcja tańsza i opierająca się na urządzeniu elektrycznym, które automatycznie włącza lub wyłącza pompę w zależności od temperatury.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Unterschuetz Firma inżynierska Marek Unterschuetz
Przemysłowe maszyny woj. pomorskie80-299 Gdańsk, Strzelca 44
-
Ansal-Bis s.c. Firma usługowo-handlowa Anna Malarz, Marcin Frydel, Natalia Chełmecka
Wózki przemysłowe, transportowe woj. małopolskie34-120 Andrychów, Stefana Batorego 11