Artykuł sponsorowany

Pompy hydrauliczne w budownictwie

Pompy hydrauliczne w budownictwie

Z branżą budowlaną nieodzownie związany jest ciężki sprzęt i skomplikowane maszyny. Potrzebują one do działania ogromnych ilości energii, dlatego w ich mechanizmach tak często wykorzystuje się układy oparte na hydraulice siłowej. Sercem każdego takiego układu jest pompa hydrauliczna. Jakie zastosowanie ma ten element w budownictwie i w maszynach, które można spotkać na placu robót?

Jakie zadanie ma pompa w układzie hydraulicznym?

Pompa hydrauliczna to kluczowy element, który odpowiada za napędzanie cieczy roboczej. Właśnie dlatego można uznać ją za najważniejszą część tego typu układu służącego do wytwarzania energii.

Pompa taka nadaje cieczy, która w przypadku układów hydraulicznych jest najczęściej gęstym olejem, odpowiednie ciśnienie. Dzięki niej płyn jest tłoczony dalej do pozostałych elementów mechanizmu. Pompa sprawia, że wysokie ciśnienie cieczy może zostać wykorzystane jako energia kinetyczna i służyć do napędzania nawet bardzo ciężkich elementów urządzeń. Jest to jeden z powodów, dla których są one tak często stosowane w maszynach budowlanych.

Odpowiednia ilość i ciśnienie czynnika roboczego wykorzystywanego w układzie to kluczowe kwestie gwarantujące sprawne działanie sprzętów. Ze względu na różnorodną specyfikę urządzeń obecnych na placach budowy produkuje się kilka rodzajów pomp hydraulicznych.

Pompy hydrauliczne różnią się między sobą budową wewnętrzną, a co za tym idzie sposobem działania. Cechują się one także odmiennymi parametrami, aby mogły być wykorzystywane do napędzania szerokiego wachlarza urządzeń, w tym maszyn budowlanych

- wyjaśnia specjalista z firmy "MEGAHYDRAL" z Wrocławia, która specjalizuje się w hydraulice siłowej.

W jakich sprzętach budowlanych wykorzystuje się pompy hydrauliczne?

Ze względu na budowę pompy można podzielić na:

- zębate olejowe – służą do tłoczenia oleju hydraulicznego;

- tłoczkowe – są to zarówno modele o stałej, jak i o zmiennej wydajności. Ich atutami są cicha praca oraz możliwości długiej, bezawaryjnej eksploatacji;

- łopatkowe – nie generują uciążliwego hałasu, a ich zaletą jest duża wydajność.

To, jaki rodzaj pompy zostanie wykorzystywany w sprzęcie budowlanym, zależy od jego typu. Jednak element ten można znaleźć w sporej grupie urządzeń znanych z placu budowy. Pompy hydrauliczne muszą być montowane, chociażby w koparkach czy dźwigach. Napędzają one takie części sprzętów jak łyżki, głowice wiertnicze, a także kleszcze. Pełnią one również bardzo ważne funkcje w kruszarkach, ładowarkach, spycharkach, przesiewaczach, czyli w maszynach wykorzystywanych do najcięższych prac.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy