Podstawowe zasady układania parkietu drewnianego

Spis treści
- Od czego zacząć układanie parkietu drewnianego?
- Jak zabezpieczyć parkiet?
- Wzory parkietu drewnianego
Wielu ludzi uważa, że najważniejszym elementem wnętrza jest podłoga. Jeśli jest wykonana prawidłowo i solidnie, potrafi przetrwać lata, a naturalny materiał, jakim jest drewno, jest trwały i prezentuje się elegancko nawet po upływie wielu lat. Jeśli do tego podłoga jest ułożona w ciekawy sposób, cały parkiet będzie wyglądał pięknie. Wszystkie te cechy i zalety łączy w sobie parkiet drewniany, który pasuje do każdego stylu wystroju i jest ponadczasowy. Jak więc powinno się układać parkiet drewniany?
Od czego zacząć układanie parkietu drewnianego?
Parkiet drewniany musi być układany na prawidłowo przygotowanym podłożu. Podkład musi być równy, suchy, oczyszczony i bez pęknięć. Bez odpowiedniego przygotowania bazy, nawet najlepszej jakości parkiet nie zachowa swojego wyglądu zbyt długo. Dzieje się tak, ponieważ drewno wykazuje właściwości higroskopijne, co oznacza, że kurczy się i rozszerza, a pod wpływem ciężaru, sprężynuje na podłoże. Wraz z drewnem współpracuje klej, który powinien być równie elastyczny.
Ponieważ parkiet drewniany jest bardzo kapryśny, dobrze przygotowana musi być także posadzka. Najłatwiej jest zrobić wylewkę samopoziomującą przystosowaną pod podłogi drewniane. Klepki można układać na niej już po paru dniach od wykonania. Podkłady cementowe natomiast bardzo długo schną, co może przyczynić się do opóźnienia prac nawet o kilka miesięcy.
Według eksperta z firmy remontowej PHUP TEXON: Trzecim sposobem na ułożenie parkietu jest przyklejenie klepek do płyty OSB. Rozwiązanie to jest najbardziej polecane w sytuacjach, gdy najbardziej liczy się czas lub klepki mają być ułożone na starej podłodze. Przed położeniem parkietu warto również zadbać o izolację termiczną i akustyczną podłogi, kładąc pod nią warstwę z płyt izolacyjnych.
Jak zabezpieczyć parkiet?
Po położeniu parkietu trzeba go odpowiednio zabezpieczyć. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest położenie warstwy lakieru. Lakier rozpuszczalnikowy jest trwalszy i może mieć powierzchnię wykończoną na połysk lub półpołysk. Jego wadą jest fakt, że po pewnym czasie matowieje, przez co widać na nim wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Z kolei lakier na bazie wody wyróżnia się naturalnym wyglądem i jest dostępny w formie matowej, ale jego trwałość jest zdecydowanie niższa.
Układanie parkietu drewnianego można także przeprowadzać za pomocą olejowania. W trakcie tego procesu można nadać drewnu dowolny odcień. Zaletą olejowania jest także naturalny wygląd drewna oraz fakt, że łatwiej jest usunąć z niego uszkodzenia mechaniczne. Pewną niedogodnością jest jednak mniejsza odporność na ścieranie oleju. Zaleca się więc odświeżanie koloru co dwa lata.
Wzory parkietu drewnianego
Ze względu na to, że deski mają różnorodny rozmiar, można je układać w wiele ciekawych kompozycji, które będą ozdobą wnętrza. Najbardziej klasyczny układ to jodełka typu sierżant, gdzie krótszy bok klepki zestawia się z dłuższym pod kątem prostym. Istnieje jednak wiele różnych wariantów tego układu. Parkiet drewniany można układać także diagonalnie, czyli po skosie pomieszczenia, podwójnie, czyli łączyć pary klepek lub do kąta, czyli dłuższym bokiem równolegle do ściany.
Klasyczną jodełkę można modyfikować również, dzięki stosowaniu różnej wielkości klepek – inaczej będzie prezentował się parkiet wykonany z pełnowymiarowych desek podłogowych, a inaczej podłoga z małych deseczek, która najlepiej sprawdza się w większych wnętrzach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Markx Sp. z o.o.
Prace ziemne, uzbrajanie terenu woj. śląskie42-224 Częstochowa, Profesora Kazimierza Michałowskiego 30 lok. 16
-
USŁUGI GEODEZYJNE inż. Paweł Gąska
Geodezja, kartografia - usługi woj. opolskie45-315 Opole, Głogowska 35c lok. 20