Materiał Partnera

Podstawowe rodzaje maszyn budowlanych

Podstawowe rodzaje maszyn budowlanych

Maszyny budowlane dostępne na rynku są bardzo zróżnicowane. Pomagają robotnikom w wykonywaniu ich prac, a bardzo często umożliwiają wykonywanie takich robót, przy których siła ludzkich mięśni byłaby niewystarczająca. Dzięki maszynom budowa idzie sprawniej, szybciej i tym samym staje się znacznie tańsza. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj wznoszenie wysokiego budynku bez dźwigu, czy robienie głębokich wykopów bez koparki. Jakie są podstawowe rodzaje maszyn budowlanych?

Od urządzeń pomocniczych po maszyny zbrojarskie

Podstawowy podział maszyn budowlanych jest związany ze względu na rodzaj robót. Dzielimy je na dwanaście najważniejszych typów. Urządzenia pomocnicze, jak sama nazwa wskazuje, na różne sposoby wspomagają pracę ludzi i innych urządzeń. Zaliczamy do nich na przykład agregaty prądotwórcze, które umożliwiają pracę sprzętów w miejscach, w których nie ma dostępu do prądu z instalacji. Urządzenia pomocnicze to także szalunki, zawiesia, czy stojaki. Kolejna grupa to urządzenia zmechanizowane. Osobną kategorią są maszyny, które służą do robót wykończeniowych, czyli na przykład do tynkowania, malowania, robót instalacyjnych. Maszyny do transportu bliskiego to dźwigi, dźwignice, podnośniki, czy ładowarki przenośnikowe. Samochody ciężarowe, czy ciągniki, które służą do przywożenia potrzebnych elementów i materiałów na plac budowy to po prostu maszyny do transportu samochodowego. Maszyny do transportowania i produkowania betonu to osobna kategoria. Mamy tu na przykład betoniarki i wibratory.
Do maszyn zbrojarskich zaliczamy na przykład giętarki, które często przydają się nie tylko do prac związanych ze zbrojeniem betonu - mówi nam przedstawiciel firmy Kraz z Gdyni.

Przeróbka kruszywa, pale, roboty ziemne

Wszystkie urządzenia, które służą do kruszenia, mielenia, czy przesiewania kruszyw zaliczają się po prostu do kategorii maszyn do przeróbki kruszywa. Palownice, kafary, młoty, czy głębiarki to maszyny to prac palowych. Zaliczamy do nich również rury obsadowe. Rurociągi, pompy i inne urządzenia tego typu to urządzenia nawadniające. Rozściełacze, frezarki asfaltu i inne sprzęty do pracy z asfaltem to maszyny do robót drogowych. Maszyny do odspajania gruntu to równiarki, spycharki, czy zgarniarki. Koparki i ładowarki, które chyba najczęściej w pierwszej kolejności kojarzą nam się z maszynami budowlanymi, to maszyny do robót ziemnych. Sposobów klasyfikacji mogłoby być więcej, jednak to w taki właśnie sposób przyjęło się dzielić je na kategorie. Dlatego, jeśli interesuje nas na przykład wynajem maszyn budowlanych do prac z kruszywem, po prostu szukamy wśród firm, które mają w swojej ofercie sprzęty do przeróbki kruszywa.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy