Materiał Partnera

Płukanie instalacji CO – kiedy konieczne?

Płukanie instalacji CO – kiedy konieczne?

Instalacja centralnego ogrzewania (CO) jest standardem w większości budynków. Jej rola sprowadza się do zapewnienia komfortu termicznego w okresie zimowym. Aby jednak taka instalacja była wydajna i działała bezawaryjnie, wymaga systematycznie przeprowadzanych prac konserwacyjnych. Sprawdź, kiedy należy wykonać płukanie instalacji CO i dowiedz się, na czym to polega.

Co zanieczyszcza instalację centralnego ogrzewania?

Instalacja CO napełniana jest wodą pochodzącą najczęściej z sieci wodociągowej. Oznacza to, że nie jest zdemineralizowana, co z kolei wpływa na występowanie wielu zjawisk fizyko-chemicznych. I to właśnie ich następstwem może być zanieczyszczenie całego układu grzewczego.
  • Korozja

Korozja jest najczęściej występującym zjawiskiem, który stanowi niebezpieczeństwo dla instalacji CO.
Z uwagi na przebieg tego procesu, dochodzi do uszkadzania wewnętrznych powierzchni przewodów, zaworów czy nawet powierzchni grzejników – wyjaśnia przedstawiciel firmy BV Serwis.
  • Kamień

Woda dostarczana z sieci jest podgrzewana, dzięki czemu instalacja CO może pełnić swoją rolę. To jednak znacznie zwiększa ryzyko wytrącenia się kamienia, który – podobnie jak korozja – może uszkadzać elementy systemu grzewczego.
  • Szlam

W elementach instalacji CO może gromadzić się także szlam. Zatykanie przewodów prowadzi z kolei do zmniejszenia wydajności systemu grzewczego.

Płukanie instalacji CO – kiedy należy przeprowadzić?

Płukanie instalacji CO jest procesem, dzięki któremu można oczyścić system grzewczy ze zgromadzonych zanieczyszczeń. Dlatego czynność tę przeprowadza się wtedy, gdy instalacja centralnego ogrzewania nie działa tak sprawnie jak kiedyś. Zaleca się zatem wykonywać takie prace profilaktycznie – choćby raz w roku. Płukanie instalacji CO jest procesem koniecznym także wtedy, gdy przeprowadzany jest: -montaż nowego kotła, -wymiana grzejników na nowe. Proces ten ma charakter wieloetapowy, obejmując: -płukanie instalacji wodą z sieci wodociągowej, -czyszczenie specjalnym preparatem chemicznym, -ponowne płukanie wodą wodociągową, -zabezpieczenie inhibitorem, np. CH-2 lub CH-33. Należy przy tym podkreślić, że płukanie instalacji centralnego ogrzewania warto zlecić fachowcom. Specjaliści przeprowadzą ten proces nie tylko dużo sprawniej, ale również z większą precyzją i bezpiecznie. Dysponują bowiem odpowiednim sprzętem, który może być wyposażony m.in. w filtr cząstek stałych pozwalający na wychwytywanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Profesjonalnie przeprowadzone płukanie instalacji pozwoli zapobiec zapowietrzaniu się grzejników, zablokowaniu pionów czy rur. Przełoży się również na realne oszczędności – zapewni większą wydajność ogrzewania.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy