Natrysk pianki poliuretanowej. Podstawowe zasady

Piana kojarzy się z na ogół z czymś delikatnym i ulotnym, co znika równie szybko, jak i powstaje. Może i tak bywa z tym, co tworzy się w kufelku piwa, albo z tym, z czego wynurzyła się Afrodyta. Jednak pianka poliuretanowa jest czymś zgoła innym. To materiał, który twardnieje pod wpływem wilgoci znajdującej się w jego otoczeniu, a właściwość ta znakomicie zwiększa jego walory użytkowe i możliwości stosowania.
Pianka poliuretanowa – materiał o wszechstronnych zastosowaniach
Nie będziemy wchodzić tutaj w chemiczne i technologiczne szczegóły produkcji pianki poliuretanowej (PUR); wystarczy nam wiedzieć, że materiał ten jest dostarczany najczęściej w postaci dwóch ciekłych składników. Po ich wymieszaniu powstała mieszanina wielokrotnie zwiększa swoją objętość, po czym, w zależności od jej rodzaju, po dłuższym lub krótszym czasie sztywnieje, przyjmując miękką i elastyczną lub też twardą i sztywną postać. To właśnie ta cecha pianki poliuretanowej czyni z niej tak praktyczne i wygodne w stosowaniu tworzywo. Pianki elastyczne wykorzystywane są między innymi w meblarstwie jako wypełnienie mebli tapicerowanych takich jak wersalki, sofy i fotele oraz do produkcji tak prozaicznych przedmiotów, jak np. gąbki lub kuchenne zmywaki. Z kolei sztywne pianki poliuretanowe charakteryzują się wysokim stopniem termoizolacyjności, a dzięki możliwości nanoszenia ich metodą natryskową, są powszechnie używane w budownictwie, gdyż przenikają do każdej, najmniejszej nawet szczeliny. Właśnie o zasadach wykonywania natrysku pianki PUR napiszemy nieco więcej, korzystając przy tym z wiedzy, którą na ten temat podzielili się z nami fachowcy z firmy POLYCHEM SYSTEMS z Poznania.
Metody i zasady wykonywania natrysku z pianki poliuretanowej
Podstawową przewagą pianki poliuretanowej w stosunku do innych tradycyjnych materiałów docieplających, takich jak np. styropian czy wełna mineralna jest to, że możemy nią penetrować każdy zakątek, każde najmniejsze załamanie w poszyciu dachu i każdą szczelinę, dzięki czemu podczas przeprowadzania termoizolacji likwidowane są wszystkie, tak niepożądane mostki cieplne. Warunkiem osiągnięcia żądanego efektu jest jednak prawidłowe naniesienie pianki. Niezależnie od tego, czy będziemy wykonywali docieplenie poddasza, ściany, stropu lub uszczelnianie fundamentu, zawsze musimy pamiętać, o tym, aby natrysk wykonywać na podłoże stabilne, oczyszczone z wszelkich pyłów i luźnych fragmentów. W przypadku prac prowadzonych na poddaszu koniecznie należy zabezpieczyć folią dachowe okna i pozostałą stolarkę otworową. Aplikowanie pianki najlepiej jest zlecić odpowiednio przeszkolonej ekipie, dysponującej specjalistycznym sprzętem oraz odpowiednią odzieżą ochronną. Nanoszenie pianki poliuretanowej na większe powierzchnie wykonuje się zazwyczaj specjalną dyszą natryskową oraz agregatem ciśnieniowym. W przypadku mniejszych prac np. przy stabilizowaniu i mocowaniu ościeżnic piankę poliuretanową aplikuje się bezpośrednio z zawierającego ją pojemnika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Cegła dekoracyjna, beton architektoniczny - Elkamino Dom
Budowlane materiały - elewacyjne woj. mazowieckie05-822 Milanówek, Średnia 33
-
Betoniarnia Filarowa Wytwórnia Betonu Towarowego
Budowlane materiały - beton woj. śląskie43-382 Bielsko-Biała, Międzyrzecka 276
-
Geo Mont Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Kamil Beker
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery woj. małopolskie33-230 Szczucin, Kościuszki 61