Materiał Partnera

Najważniejsze parametry szlifierek. Na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze parametry szlifierek. Na co zwrócić uwagę?

Szlifierki to narzędzia, za pomocą których można nie tylko szlifować powierzchnie, ale także przecinać je oraz polerować. Z powodzeniem poradzi sobie ono z takimi materiałami jak ceramika, metal, a także beton. W związku z tym są one jednym z podstawowych elementów wyposażenia większości warsztatów. Aby móc jednak w pełni korzystać z zalet, jakimi cechują się szlifierki kątowe, przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. 

Moc szlifierki 

Pierwszym najważniejszym parametrem szlifierki jest jej moc. Powinna być ona dobrana do rodzaju i częstotliwości wykonywanych za jej pomocą prac. W związku z tym do zastosowań domowych z powodzeniem wystarczy model o mocy od 600 do 1000 W. Jeśli jednak szlifierka ma być stosowana do bardziej zaawansowanych prac, potrzebna będzie do tego także jej odpowiednia siła, którą zapewniają urządzenia tego typu o mocy 2000 W i powyżej. 

Rodzaj zasilania szlifierki 

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie szlifierki, jest zastosowany w niej rodzaj zasilania. Na rynku mamy do wyboru przede wszystkim dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to elektronarzędzia akumulatorowe, które zapewniają dużą swobodę, jeśli chodzi o miejsce, w jakim mogą być one wykorzystywane. Nie wymaga ono bowiem dostępu do zasilania elektrycznego, a jedynie pamiętania o ładowaniu zasilającego je akumulatora. Drugim rozwiązaniem są natomiast szlifierki elektryczne, które są tańszą opcją, jednak cechują je pewne ograniczenia zarówno w postaci długości zastosowanego w nich przewodu zasilającego, jak i miejsca, w którym mogą być stosowane, gdyż musi w nim występować dostęp do gniazda elektrycznego. 

Średnica tarczy 

Wybierając szlifierkę, nie można także pominąć kwestii związanych z tym, jakiej średnicy tarcze będzie można w niej zastosować. Najpopularniejsze urządzenia tego typu, które oferuje między innymi sklep narzędziowy NOVAMET pozwalają na zastosowanie w nich tarczy 125 mm lub 115 mm, które mają najbardziej uniwersalną średnicę i sprawdzają się w przypadku większości prostych prac. Do profesjonalnego zastosowania najlepiej wybierać natomiast szlifierki, w których można zamontować tarcze o średnicy 180 mm lub 250 mm. 

Podsumowując, przed zakupem szlifierki należy przede wszystkim określić to, do czego będzie ona najczęściej stosowana. Dzięki temu będzie można dobrać jej odpowiednią moc, rodzaj zasilania i średnicę tarczy do danych potrzeb, jednocześnie nie przepłacając za parametry, które i tak nie zostaną wykorzystane podczas cięcia, szlifowania lub polerowania za jej pomocą.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy