Materiał Partnera

Na czym polega renowacja bram i ogrodzeń metalowych?

Na czym polega renowacja bram i ogrodzeń metalowych?

Nawet najlepiej wykonane metalowe bramy albo ogrodzenia prędzej czy później zostaną nadgryzione rdzawym zębem czasu. Korozji nie zapobiegną najlepsze farby ani powłoki ochronne. Dlatego, musimy co kilka lat zedrzeć łuszczącą się farbę, zeskrobać rdzę i na nowo zabezpieczyć ogrodzenie przed działaniem czynników atmosferycznych. Dowiedz się jak szybko i skutecznie przeprowadzić renowacje bram i ogrodzeń!

Renowacja elementów żeliwnych i stalowych

Niestety, nawet fabryczne zabezpieczenia powstrzymują rdzewienie tylko przez kilka lat. Później zaczynają powstawać coraz większe ogniska rdzy. Powłoka impregnująca pęka i łuszczy się, a stal albo żeliwo pod spodem zaczyna korodować. To jest moment, w którym powinniśmy wkroczyć do akcji i przeprowadzić prace ratunkowe. Pierwsza, tradycyjna, metoda renowacji bram i ogrodzeń polega na dokładnym usunięciu kurzu, łuszczącej się farby i rdzy drucianą szczotką, szlifierką lub papierem ściernym, a następnie przeszlifowaniu powierzchni i pokryciu jej farbą podkładową chroniącą przed korozją. Na koniec nakładamy farbę nawierzchniową, która nadaje kolor. Druga metoda usunięcia rdzy to pokrycie oczyszczonej powierzchni specjalnym preparatem o potrójnym działaniu. Neutralizuje on pozostałości rdzy i farby oraz hamuje proces niszczenia. Ma też właściwości farby nawierzchniowej, więc ogrodzenie będzie wyglądało na świeżo pomalowane. Niestety obie metody są bardzo pracochłonne, a jeśli nie zostaną starannie wykonane, cała nasza praca da krótkotrwały efekt. Dlatego, coraz więcej osób decyduje się powierzyć renowację bramy specjalistom. Jedną z najskuteczniejszych i najnowocześniejszych technologii malowania ogrodzeń jest malowanie proszkowe.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to metoda wykorzystywana do malowania elementów zarówno metalowych, jak i żeliwnych.
Jak wyjaśnia pracownik lakierni proszkowej Ecoral: Malowanie proszkowe to technologia malowania polegająca na nakładaniu - zamiast ciekłej farby - farby w proszku. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych i najefektywniejszych technik malowania metali, o skuteczności na miarę XXI wieku.
Farba proszkowa nie jest mieszana z rozpuszczalnikiem. Przywiera do malowanej powierzchni, wykorzystując siły elektrostatyczne przyciągające cząsteczki farby do odpowiednio przygotowanej powierzchni. Dzięki temu, uzyskana powłoka jest równomierna i nie powstają na niej zacieki ani grudy. Przed malowaniem proszkowym należy dokładnie oczyścić ogrodzenie, dlatego trzeba je zdemontować, a następnie przewieźć do lakierni proszkowej. Niektóre lakiernie, jak np. lakiernia Vi-Kolor oferują bezpłatny transport do lakierni i z lakierni w odległości do 50 km. Przy większych odległościach koszty transportu są minimalne. Lakiernia ta oferuje kompletne malowanie powierzonego ogrodzenia czy bramy czyli: usunięcie starej powłoki, śrutowanie, malowanie farbą proszkową podkładową cynkową oraz malowanie farbą nawierzchniową poliestrową (możliwość doboru koloru zgodnie z paletą RAL). Na tak pomalowaną powierzchnię lakiernia daje do 10 lat gwarancji – więc warto. W rezultacie końcowym koszt malowania proszkowego jest niższy od malowania mokrego, gdyż trwałość takiej powłoki jest o kilka lat dłuższa, a do tego efekt końcowy zadowoli każdego. Co więcej, dzięki renowacji unikniemy kosztu wymiany ogrodzenia, który jest wielokrotnie wyższy od jego konserwacji. Koszt malowania proszkowego za ogrodzenie to około 75 zł za m 2, natomiast ceny malowania proszkowego bram zaczynają się od 400 zł za sztukę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy