Na czym polega cięcie diamentowe?

Cięcie diamentowe jest popularną w ostatnich latach metodą obróbki twardych materiałów. Ta technika doskonale sprawdza się w pracach związanych z cięciem betonu konstrukcji żelbetowych oraz w mniejszym zakresie innych produktów wykorzystywanych do prac budowlanych — gresu, granitu, ceramiki czy kostki brukowej. Do realizacji tych procesów wykorzystuje się diamentowe linie, tarcze oraz wiertła o różnych średnicach.
Technika diamentowej obróbki materiałów budowlanych cieszy się obecnie dużą popularnością wśród profesjonalnych użytkowników. Doceniają oni precyzyjnie działanie tarcz, które bardziej niż inne narzędzia z tej kategorii odporne są na intensywną eksploatację. Nie należy jednak zapominać o właściwym chłodzeniu narzędzi tnących. Wysokie temperatury mogą powodować odkształcanie tarcz, jak również mają zły wpływ na obrabiany materiał.
Jak wygląda cięcie diamentowe?
Istotną różnicą między tą a innymi metodami obróbki betonu czy gresu jest fakt, że detale nie są po prostu cięte, a raczej ścierane. Spoiwo podtrzymuje cząstki diamentu do momentu aż się zużyją. Dzięki temu można bez trudu dopasować rodzaj materiału do sprzętu wykorzystywanego w procesie.
Tarcze diamentowe mogą mieć zróżnicowaną średnicę, od 115mm do nawet 2200 mm. Mogą współpracować kolejno z:
-szlifierkami kątowymi i bruzdownicami,
-piłami stolikowymi,
-ręcznymi piłami spalinowymi i elektrycznymi,
-piłami jezdnymi spalinowymi i elektrycznymi,
-piłami ściennymi.
Dobór odpowiedniej maszyny wraz z pasującą tarczą diamentową powinien być uzależniony od tego, jaki materiał będzie poddawany obróbce. A zakres prac może być naprawdę szeroki — od docinania ceramiki i cięcia materiałów budowlanych aż po cięcie konstrukcji żelbetowych.
Zalety cięcia diamentowego
Ze względu na wysoką efektywność cięcie diamentowe jest metodą często stosowaną i uznawaną na całym świecie. Do najważniejszych jej zalet należą:
-wysoka wytrzymałość na ścieranie,
-możliwość cięcia na mokro i na sucho,
-wysokie bezpieczeństwo i komfort obsługi.
Przestrzeganie zasad korzystania z narzędzi diamentowych oraz bieżąca ich konserwacja zapewniają ich dłuższą żywotność oraz lepszą wydajność pracy. Usługi z zakresie cięcia realizowane są przez np. firmę KBS-Diament Serwis. Zajmuje się ona również naprawą i regeneracją narzędzi diamentowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana