Artykuł sponsorowany

Metody obróbki materiałów drewnopochodnych

Metody obróbki materiałów drewnopochodnych

Drewno to materiał od wieków wykorzystywany przez ludzi w wielu celach – między innymi do budowy domów oraz produkcji mebli. W dzisiejszych czasach koszty pozyskania drewna są wysokie, dlatego powszechne jest stosowane ich zamienników, a więc materiałów drewnopochodnych pod postacią płyt. Tworzywa te posiada wiele istotnych zalet drewna i co ważne – nadają się do obróbki mechanicznej.

Jak obrabiane są materiały drewnopochodne?

Podstawową metodą obróbki tworzyw drewnopochodnych, które następnie wykorzystywane są między innymi w charakterze frontów mebli, jest frezowanie zaliczane do obróbki skrawaniem. Na czym ono polega?

- Narzędziem roboczym używanym do frezowania jest frez, czyli obrotowe ostrze, przy pomocy którego można w materiale wycinać wzory lub nadawać jego krawędziom pożądany kształt – wyjaśnia przedstawiciel firmy Dekora, specjalizującej się w produkcji ozdobnych paneli – Frez wykonuje dwa rodzaje ruchu: obrotowy oraz posuwowy nad powierzchnią obrabianego elementu. Stykając się z elementem, ostrza frezu ściągają z niego nadmiar tworzywa, czyli tak zwany naddatek, tym samym nadając mu określony kształt.

Obrabiany materiał sam również jest przesuwany na maszynie. W zależności od kierunku posuwu oraz kierunku obrotu ostrza wyróżniamy frezowanie współbrzeżne (posuw i obrót odbywają się w tym samym kierunku) oraz przeciwbrzeżne (oba ruchy są prowadzone w kierunkach przeciwnych). W procesie frezowania możemy wykonywać wzoru na powierzchni płyt drewnopochodny, ornamenty, zagłębienia rowki i kanaliki oraz rozkroje płyt meblowych

Inne metody obróbki

W wielu przypadkach samo frezowanie nie jest wystarczające do tego, by wyprodukować element o wszystkich pożądanych właściwościach. Płyty poddawane są również cięciu, a także wykonuje się w nich wiercenia. Dla uzyskania odpowiednich parametrów powierzchni i przygotowania jej do dalszych prac mogą one być również polerowanie i szlifowane.

Technologia CNC w obróbce materiałów drewnopochodnych

Frezowanie nie jest techniką nową – stosunkowo nowe jest za to wykorzystanie do jego wykonania zaawansowanych maszyn sterowanych komputerowo. Obrabiarki CNC to niezwykle wydajne urządzenia, pozwalają z dużą szybkością i przy zachowaniu wysokiej precyzji obrabiać materiały różnego rodzaju i przy praktycznie zerowej ingerencji operatora. Cały proces obróbki zachodzi automatycznie na podstawie projektu wgranego do pamięci maszyny – po zatwierdzeniu wszystkich parametrów obróbki, ta samodzielnie wycina określony wzór. Co ważne, każdy projekt można zrealizować dowolną ilość razy, przy zachowaniu pełnej zgodności z projektem. Stąd frezowanie CNC jest dziś rozwiązaniem stosowanym bardzo powszechnie w przemysłowej produkcji. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy