Materiał Partnera

Które części do wózków widłowych najczęściej podlegają wymianie?

Które części do wózków widłowych najczęściej podlegają wymianie?

Wózki widłowe to urządzenia poddawane intensywnej eksploatacji. Jako że wykonują wielogodzinną pracę z ładunkami o dużym ciężarze, muszą być solidne i odporne na uszkodzenia. Choć ich konstrukcja została przystosowana do tego rodzaju zadań, jak wszystkie urządzenia mechaniczne mogą ulegać uszkodzeniom, wynikającym ze zużycia komponentów bądź też z niewłaściwego użytkowania. Z naszego artykułu dowiesz się, które części do wózków widłowych najczęściej podlegają wymianie.

Wiele osób zastanawia się, czy można zapobiec awariom wózków widłowych i jak wydłużyć ich żywotność. Zapytaliśmy o to sprzedawcę wózków widłowych z firmy Inicjatywa Północno Zachodnia PW.

Na sprawność wózków widłowych ma wpływ przede wszystkim ich właściwa eksploatacja. Wielu awariom można zapobiec dzięki codziennej ocenie stanu technicznego przez operatora. Niezwykle istotne są także terminowe przeglądy okresowe. Takie działania z pewnością pozwolą dostrzec w porę wszelkie nieprawidłowości i uniknąć poważniejszych awarii. Mimo to trzeba mieć świadomość, że niektóre części wózków widłowych podlegają naturalnemu zużyciu i co jakiś czas trzeba je wymieniać, twierdzi nasz rozmówca.

  • Układ podnoszenia - jednym z najważniejszych elementów wózka widłowego jest układ podnoszenia, na który składa się karetka służąca do przymocowywania wideł bądź innego osprzętu. Jako że to właśnie na niej opiera się cały ciężar przenoszonych ładunków, co pewien czas może wymagać wymiany. Uszkodzenie może dotyczyć zarówno samej karetki, jak i wideł i wynikać z usterek złączy lub zaworów, a także pojawiać się w wyniku wycieku oleju z siłowników hydraulicznych. Uszkodzenie tego typu jest niebezpieczne dla operatora, dlatego też niesprawne elementy należy jak najszybciej wymienić.
  • Filtry, baterie, opony - te elementy wózków widłowych najczęściej podlegają wymianie, podobnie jak w przypadku innych pojazdów i wynika to z naturalnego zużycia oraz określonej żywotności. Trzeba się zatem liczyć z regularną wymianą filtrów paliwa, powietrza i oleju. W wózkach gazowych wymianie podlegają filtry fazy ciekłej i lotnej, natomiast w elektrycznych baterie i ich złącza. Naturalnemu zużyciu podlegają także opony do wózków widłowych.
  • Jednostka napędowa - w większości pojazdów raz na jakiś czas pojawia się problem z uruchomieniem silnika lub z jego nierówną pracą. W wózkach widłowych najczęściej wynika to ze zużycia łożysk, wtrysku lub rozrządu, a w przypadku wózków elektrycznych także uzwojenia i okablowania. 
  • Układ kierowniczy i hamulcowy - elementami układu kierowniczego, które raz na jakiś czas wymagają wymiany są łańcuchy, łączniki i gumy mocujące. Z kolei w układzie hamulcowym narażonym na hamowanie z dużym obciążeniem może dochodzić do konieczności wymiany linek, a niekiedy również pompy.

Wózki widłowe to pojazdy przystosowane do intensywnej eksploatacji. Mimo to niektóre z podzespołów wymagają częstszej wymiany ze względu na naturalne zużycie. Aby zapobiec poważniejszym i kosztownym awariom, warto regularnie sprawdzać stan wózków i na bieżąco wymieniać niesprawne części.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy