Artykuł sponsorowany

Korzyści wynikające ze stosowania wyłączników nadprądowych

Korzyści wynikające ze stosowania wyłączników nadprądowych

Zadaniem wyłącznika nadprądowego jest przerwanie ciągłości obwodu, jeśli przepływa przez niego prąd o wartości przekraczającej bezpieczną dla tego obwodu granicę. Mówiąc prościej, jeśli prąd ma zbyt duże natężenie i mógłby uszkodzić obwód, wyłącznik przerywa ciągłość obwodu i uniemożliwia dalsze płynięcie prądu, a tym samym uszkodzenie całego obwodu.

Zasada działania

Wyłączniki nadprądowe działają na zasadzie mostu, który zrywa się, jeśli wejdzie na niego zbyt wiele osób. Podobnie wyłącznik nadprądowy – jeśli przez obwód przepływa prąd o natężeniu, które mogłoby stopić, spalić lub w inny sposób uszkodzić obwód, wyłącznik przerywa ciągłość obwodu i prąd nie może dalej płynąć oraz wyrządzać szkód. Każdy obwód ma bowiem wyliczoną graniczną wartość natężenia prądu, po przekroczeniu której może ulec uszkodzeniu.

Dlaczego warto?

Zastosowanie wyłączników nadprądowych chroni obwód przed spaleniem lub stopieniem. Wyobraźmy sobie, że prąd o zbyt dużym natężeniu płynie przez obwód i doprowadza do jego uszkodzenia. Najczęściej kończy się to koniecznością dotarcia do instalacji przez kucie ścian oraz nierzadko wymianą instalacji, co wiąże się z dużym stresem i niemniejszymi nakładami finansowymi. Ogromną zaletą takich wyłączników i ich przewagą nad bezpiecznikami topikowymi jest możliwość wielokrotnego stosowania, tzn. po przerwaniu obwodu nie musimy od razu instalować nowego wyłącznika.

Gdzie kupić?

Wyłączniki nadprądowe możemy kupić w sklepie z akcesoriami elektrycznymi, np. sklep internetowy Elektryk.pl. Cena wyłącznika zależy przede wszystkimi od jego parametrów. Wyłączniki jednofazowe można kupić już za niecałe 20 zł, natomiast trójfazowe  kosztują około 50 zł.  

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy