Materiał Partnera

Klucze imbusowe z izolacją. Charakterystyka

Klucze imbusowe z izolacją. Charakterystyka

Narzędzia z izolacją, w tym klucze imbusowe, są niezbędne w pracy elektryka. Od jakości ich wykonania zależy zdrowie i życie pracowników wykonujących prace pod napięciem. Z tego względu klucze izolowane posiadają określone cechy, które umożliwiają im spełnienie rygorystycznych norm bezpieczeństwa. Sprawdźmy, czym charakteryzują się klucze imbusowe z izolacją.

Wykonanie większości prac pod napięciem byłoby niemożliwe bez odpowiednich narzędzi. Z tego względu w ofercie dla elektryków znaleźć można szeroki wybór drążków, haków, kluczy, szczypców, nożyc, wkrętaków i innych narzędzi izolowanych. Dla przykładu przyjrzyjmy się kluczom imbusowym z izolacją firmy HUBIX, która jest jednym z głównych producentów narzędzi i sprzętu do PPN.

Cechy ogólne

Każde narzędzie izolowane posiada czerwoną lub pomarańczową izolację. Tylko na profesjonalnych narzędziach znajduje się symbol bezpieczeństwa. Jest to maksymalna wartość napięcia prądu przemiennego, do której izolacja chroni użytkownika przed porażeniem prądem. Zazwyczaj jest to 1000 V. Oczywiście to nie wystarczy, aby uznać narzędzie za w pełni bezpieczne – konieczny jest również skrót nazwy krajowej instytucji, która poświadcza zgodność produkcji oraz wytrzymałości zgodnie z europejską normą EN 60900.

W jaki sposób testowane są narzędzia z izolacją? Przede wszystkim zostają sprawdzone pod napięciem aż 10 000 V! Sprawdza się wytrzymałość izolacji na przebicie, uderzenia, płomienie, a także weryfikuje przyczepność. Dana partia narzędzi zostaje przeznaczona do sprzedaży tylko wówczas, kiedy wszystkie testy przebiegną pomyślnie. Jakiekolwiek rysy, uszkodzenia czy pęknięcia eliminują towar z użytku.

Charakterystyka kluczy izolowanych

Podstawowym materiałem wykorzystywanym do produkcji kluczy imbusowych z izolacją jest stal CrV, czyli stal chromowo-wanadowa. Dzięki zastosowaniu chromu oraz wanadu w stopie stal tego typu jest odporna na korozje, ścieranie oraz posiada wysoką wytrzymałość nawet w wysokiej temperaturze. Rękojeść jest natomiast wykonana w całości z materiału izolacyjnego. Jest to kompozyt składający się z wysokiej jakości, twardego poliamidu dodatkowo zbrojonego włóknem szklanym. Trzydziestoprocentowa zawartość włókna szklanego wzmacnia i usztywnia izolację, nadając jej również zwiększoną odporność na substancje chemiczne oraz zmniejszając przewodność elektryczną. Jednowarstwową izolację wykonuje się metodą wtryskową, dzięki czemu izolacja dokładnie przylega do klucza.

Inną możliwością wykonania izolacji jest technologia zanurzeniowa. Wówczas wykonuje się izolację dwuwarstwową: białą oraz pomarańczową. Dzięki temu możliwa jest ocena zużycia izolacji – jeśli wewnętrzna, biała warstwa zacznie być widoczna będzie to oznaczało, że klucz należy niezwłocznie wyłączyć z użytkowania.

Rodzaje kluczy imbusowych z izolacją

Ze względu na kształt oraz zastosowanie możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje kluczy imbusowych z izolacją. Klucz imbusowy wstępny jest narzędziem hybrydowym, służącym do rozkręcania i wstępnego skręcania śrub o łbach imbusowych zacisków przebijalnych w liniach napowietrznych. Występuje w rozmiarach 5 i 6 mm. Kolejny rodzaj, klucze imbusowe, występują w różnych rozmiarach, od 1,5 do 10 mm. Wykorzystywane są do śrub imbusowych przy urządzeniach rozdzielczych oraz liniach kablowych. Ostatnim rodzajem jest klucz imbusowy typu „T”, który kształtem przypomina tę literę. Jest przydatny w przypadku urządzeń na liniach napowietrznych i występuje w dwóch rozmiarach: 6 i 8 mm.

Przechowywanie oraz konserwacja kluczy

Choć izolacja kluczy jest sprawdzona pod kątem wytrzymałości na uderzenia, a nawet działanie ognia, ze względów bezpieczeństwa należy zadbać o prawidłowe przechowywanie oraz konserwację kluczy. Przed rozpoczęciem pracy konieczna jest ocena wzrokowa. Jeśli widoczne są jakiekolwiek uszkodzenia izolacji klucz musi zostać wyłączny z użytku. Narzędzia izolowane powinny być trzymane oddzielnie, aby zapobiec uszkodzeniom mechanicznym. Należy przechowywać je z dala od źródeł ciepła, a także nie wystawiać na działanie promieni słonecznych. Po każdym użyciu dobrze jest wyczyścić klucz suchą szmatką, a w przypadku silnych zabrudzeń wodą z delikatnym detergentem. W przypadku zawilgocenia klucz przed użyciem należy osuszyć. Tylko dzięki temu izolacja będzie zapewniała pełną ochronę użytkownikowi.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy