Jakie metody stosuje się w celu cięcia betonu?

Spis treści
- Cięcie betonu i żelbetu – wprowadzenie
- Metoda diamentowa – przecinanie bez wstrząsu, hałasu i kurzu
- Metody cięcia diamentowego – piły linowe
- Przecinarki tarczowe – ścienne, jezdne i ręczne
Prace wyburzeniowe przewidują różnego typu techniki i urządzania w zależności od potrzeb i okoliczności. Z cięciem betonu i żelbetonu mamy najczęściej do czynienia podczas prac rozbiórkowych i wyburzeniowych obiektów przemysłowych i budynków mieszkalnych, a także przy remontach i modernizacjach budowlanych. Jest to skuteczna metoda, pod warunkiem jednak, że prowadzona jest nowoczesnymi technikami i wykonywana przez doświadczone firmy.
Cięcie betonu i żelbetu – wprowadzenie
Przecinanie betonu i konstrukcji żelbetonowych prowadzi się najczęściej podczas prac rozbiórkowy, remontowych lub modernizacyjnych różnego typu obiektów przemysłowych, energetycznych i komunalnych, a także budynków mieszkalnych. Czynność tę można wykonywać różnymi metodami klasycznymi, poprzez skuwanie oraz przecinanie zbrojenia lub nowoczesną technologią diamentową. Wymaga ona dużego doświadczenia, specjalistycznego sprzętu i przestrzegania zasad BHP. Jedną z firm świadczących usługi cięcia betonów i żelbetowe jest przedsiębiorstwo techniki diamentowej Jumar z Morawicy.
Metoda diamentowa – przecinanie bez wstrząsu, hałasu i kurzu
Bezdyskusyjnie najlepszą techniką cięcia betonu i żelbetu jest metoda diamentowa. Polega ona na stosowaniu specjalistycznych narzędzi. Są to najczęściej tarcze do różnego typu przecinarek lub piły linowe. Tarcze diamentowe zbudowane są podobnie jak tarcze z innymi rodzajami ścierniwa, z tym że na ich obwodzie umieszczony jest nasyp z diamentu syntetycznego wtopiony w strukturę metalu. Charakterystyka segmentów diamentowych zapewnia narzędziom wyjątkową twardość sięgającą 10 punktów w skali Mosha. Dzięki temu można nimi ciąć wszystkie materiały, których obróbka tradycyjnymi narzędziami byłaby niemożliwa.
Metody cięcia diamentowego – piły linowe
Przy przecinaniu konstrukcji wielkogabarytowych najczęściej stosuje się diamentowe piły linowe. Metoda ta umożliwia wykonywanie cięć obiektów o niejednorodnej strukturze lub nieregularnym kształcie niemal bez żadnych ograniczeń. Najważniejszą zaletą cięcia żelbetonów piłami linowymi jest brak wstrząsów i drgań, które mogłyby wpłynąć negatywnie na konstrukcję obiektów. Dodatkowym atutem jest niski poziom hałasu i brak zapylenia podczas prowadzenia prac.
Przecinarki tarczowe – ścienne, jezdne i ręczne
Nieodzownymi urządzeniami podczas prac rozbiórkowych i remontowych są piły z tarczami diamentowymi. Przy przecinaniu ścian i stropów stosuje się ścienne diamentowe piły tarczowe, kotwione do podłoża i sterowane zdalnie. Napęd piły ściennej przemieszcza się po listwie zębatej, co pozwala na dużą precyzję cięcia i zapewnia operatorowi pełne bezpieczeństwo. Cięcie betonu i żelbetu zwłaszcza na posadzkach i płaskich powierzchniach ułatwione jest dzięki tarczowym piłom zamocowanym na specjalnych wózkach. Do lżejszych prac używa się natomiast ręcznych pił z diamentowymi tarczami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Beton Górki P.P Anna Niemiec
Budowlane materiały - beton woj. śląskie43-436 Górki Wielkie, Spółdzielcza 9a
-
Przedsiębiorstwo Handlowe Czyżowicz Market Budowlany Pszczółka
Budowlane materiały woj. opolskie46-100 Namysłów, Dworcowa 1A
-
Przedsiębiorstwo Carmen Sp. z o.o.
Budowlane składy woj. kujawsko-pomorskie85-875 Bydgoszcz, Miechowska 13