Materiał Partnera

Jakie konstrukcje stalowe znajdują zastosowanie na liniach technologicznych?

Jakie konstrukcje stalowe znajdują zastosowanie na liniach technologicznych?

Prowadzenie działalności produkcyjnej wymaga zarówno zgromadzenia potrzebnych maszyn i urządzeń, jak i sporej ilości wyposażenia dodatkowego, bez którego nie mogłyby one prawidłowo funkcjonować. W grę wchodzi tu nie tylko niezbędna armatura, ale też wiele elementów pozwalających na montaż poszczególnych systemów, a także ich nadzorowanie oraz serwisowanie. Najważniejszym składnikiem infrastruktury tego typu będą konstrukcje stalowe.

Co zaliczamy do konstrukcji stalowych?

Konstrukcje stalowe to rozbudowana i zróżnicowana kategoria, obejmująca różne elementy wyposażenia niezbędnego do prawidłowego działania każdej linii technologicznej, ale także maszyn i urządzeń pomocniczych, służących do dostarczania koniecznych materiałów, jak również pakowania czy dbania o właściwe warunki w wykorzystywanych pomieszczeniach. Konstrukcje stalowe to m.in. infrastruktura komunikacyjna składająca się głównie z podestów i schodni pozwalających na obsługę sprzętu i jego serwisowanie, a także przejść, kładek i pomostów. Będą to również zabezpieczenia zmniejszające ryzyko nieszczęśliwego wypadku i poprawiające warunki pracy – bariery, osłony, ekrany lub kraty. W tej grupie znajdą się też rozwiązania ułatwiające składowanie np. regały, zbiorniki albo pojemniki. Do konstrukcji stalowych zaliczają się ponadto mocowania, wsporniki, a także daszki czy konstrukcje techniczne – pochylnie, rampy oraz zadaszenia.

Jak powstają konstrukcje stalowe?

Konstrukcje stalowe są zwykle tworzone z myślą o przenoszeniu rozmaitych obciążeń i odporności na wiele czynników zewnętrznych, zarówno ich wytrzymałość, jak i zastosowany materiał musi więc być starannie dobrany pod tym kątem. Z reguły stosuje się stale konstrukcyjne ogólnego przeznaczenia, jednak niektóre elementy wymagają użycia gatunków o zwiększonej tolerancji konkretnych czynników np. ryzyka korozji, dużych wibracji czy podwyższonej temperatury. Jeśli chodzi o rodzaj używanych wyrobów hutniczych, to na ogół popularne są kształtowniki, profile zamknięte, płaskowniki oraz blachy. Materiał jest cięty mechanicznie lub plazmowo, a w razie potrzeby też poddawany obróbce plastycznej np. gięciu bądź wytłaczaniu w przypadku blach. Całość jest zazwyczaj spawana i spajana przy zastosowaniu odpowiednich elementów złącznych – zwykle śrub, ale także prętów gwintowanych czy rzadziej nitów. Metal jest też z reguły zabezpieczany antykorozyjnie, a niekiedy także pokrywany preparatami ogniochronnymi.

Tworzeniem konstrukcji stalowych na zamówienie według projektu lub opracowywanych na potrzeby klienta zajmuje się firma Hubeny. Oferuje ona również cięcie i spawanie, a także walcowanie blach, gięcie na prasie krawędziowej i malowanie proszkowe.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy