Materiał Partnera

Jakich uprawnień wymaga prowadzenie dźwigu samojezdnego?

Jakich uprawnień wymaga prowadzenie dźwigu samojezdnego?

Żurawie samojezdne są jednym z najbardziej uniwersalnych i najszerzej wykorzystywanych urządzeń dźwigowych. Najczęściej są używane w pracach budowlano-montażowych oraz przy różnych robotach instalacyjnych. Do ich największych zalet należy duża mobilność, która pozwala na samodzielne dotarcie do miejsca, w którym mają być wykorzystane oraz błyskawiczne przygotowanie do pracy. Obsługa żurawi wymaga jednak odpowiednich uprawnień.

Czym charakteryzują się żurawie samojezdne?

Żurawie samojezdne to urządzenia dźwigowe, które są montowane na podwoziach samochodów ciężarowych lub specjalnie zaprojektowanych pojazdów. Za sprawą obrotowej podstawy i teleskopowego ramienia są w stanie obsługiwać większość zadań związanych z podnoszeniem ładunku, oferując bardzo duży zakres udźwigu, znaczne wysokości podnoszenia oraz wysięg. Ich rozstawienie na podporach i przygotowanie do pracy nie zabiera zbyt dużo czasu, a wysoka mobilność pozwala zarówno na poruszanie się po drogach publicznych, jak i na jazdę w terenie, co bywa przydatne zwłaszcza podczas realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Wynajem dźwigu samojezdnego umożliwia prowadzenie różnorodnych prac montażowych – podnoszenie konstrukcji stalowych np. słupów czy belek dachowych, a także przęseł, elementów kładek, podpór i bilbordów reklamowych. Z żurawi tego rodzaju korzysta się także przy instalowaniu zbiorników, kominów oraz rurociągów, a także podczas translokacji maszyn czy podnoszeniu masywnych pojazdów i urządzeń.

Co jest potrzebne do użytkowania żurawia samojezdnego?

Żurawie samojezdne należą do urządzeń, które znajdują się pod nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego, ze względu na konieczność zapewnienia pełnego bezpieczeństwa podczas ich eksploatacji. Operatorzy żurawi muszą też dysponować odpowiednimi uprawnieniami. W związku ze zmianami przepisów mogą to być albo dokumenty wydawane przed 2019 rokiem i ważne do 2024 w postaci kategorii II Ż, która pozwala na obsługę żurawi stacjonarnych, przewoźnych, przenośnych i samojezdnych, albo uzyskane po 2019 roku. Według nowych przepisów niezbędne jest zaświadczenie kwalifikacyjne na żurawie samojezdne ważne przez 5 lat, które uprawnia do obsługi żurawi samojezdnych, przewoźnych i przenośnych oraz stacjonarnych. Ponieważ zwykle operator żurawia jest również jego kierowcą, konieczne będzie również posiadanie prawa jazdy kategorii C. Żurawie samojezdne są udostępniane przez firmy specjalizujące się w ich wypożyczaniu, np. Usługi Dźwigowe P. Szmurło, wraz z operatorem mającym wszystkie potrzebne dokumenty.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy