Jak zbudowane jest szambo betonowe?

Spis treści
Szambo betonowe może być skonstruowane z kręgów lub betonowane na miejscu. Można także zamówić zbiornik gotowy. Gdy nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji, betonowe szambo to najlepszy sposób na odprowadzenie nieczystości z domu. Nie potrzebuje dużo miejsca, a koszt jego budowy jest niski.
Szambo betonowe – gotowy zbiornik czy montaż kręgów?
Duża wytrzymałość na obciążenie i szczelność to zalety gotowych zbiorników na szambo. Mogą być jedno lub kilkukomorowe, a dodatkowo pokrywane są masą izolacyjną. Są szybkie w montażu, ale do ich umiejscowienia w wykopie niezbędny jest dźwig. Po osadzeniu zbiornika montowane są kominy inspekcyjne, które przykrywa się płytami włazowymi. Jak podkreślają specjaliści z firmy Fulmax, ważne jest, aby dobrać zbiornik odpowiadający liczbie mieszkańców budynku oraz szacunkowemu zużyciu.
Szambo betonowe z kręgów łatwo przetransportować i osadzić, ze względu na niewielkie rozmiary elementów. Co więcej, kręgi nie potrzebują dużego wykopu. Kosztowne za to mogą być płyty nakrywkowe, uszczelki i rury. Wykop na szambo z kręgów to wąski a głęboki tunel. Uszczelnienie wykonuje się z warstwy chudego betonu, na którym układa się papę i lepik. Na końcu wylewa się warstwę z betonu wzmocnionego plastyfikatorami. Zaprawę uszczelniającą trzeba nałożyć także pomiędzy kręgami.
Szambo betonowane na miejscu budowy ma tę zaletę, że może mieć nietypowe kształty. Zwykle wykonywane jest według przygotowanego wcześniej projektu. Dno wykopu pokrywa się warstwą chudego betonu, a następnie wykonywane jest zbrojenie i deskowanie ścian. Wszystkie elementy zbiornika muszą zostać uszczelnione zaprawą.
Odbiór szamba
Odbiór techniczny gotowego szamba polega na sprawdzeniu zgodności jego wykonania z dokumentacją projektową. Odbywa się zwykle w obecności inwestora, wykonawcy oraz inspektora budowlanego. Oceniany jest także przebieg przewodów kanalizacyjnych oraz szczelność połączeń. Podczas odbioru przeprowadza się próbę szczelności, z której powstaje protokół.
Eksploatacja
Korzystanie z przydomowego szamba wiąże się z koniecznością jego oczyszczania w odstępie około dwóch tygodni. W tym celu zamawia się wóz asenizacyjny, którym wywożone są nieczystości. Aby nie dopuścić do przepełnienia, należy regularnie kontrolować poziom ścieków. Pomocna może być sonda przepełnienia, która informuje o przekroczeniu określonego poziomu w zbiorniku. Raz na miesiąc należy zastosować preparat bakteryjny, który ogranicza produkcje gazów i usprawnia upłynnianie osadów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Remhol Uslugi Brukarskie Roboty Ziemne Wyburzenia i Rozbiórki
Budowlane usługi - brukarskie woj. pomorskie84-200 Wejherowo, Kamienna 17
-
Markx Sp. z o.o.
Prace ziemne, uzbrajanie terenu woj. śląskie42-224 Częstochowa, Profesora Kazimierza Michałowskiego 30 lok. 16
-
USŁUGI GEODEZYJNE inż. Paweł Gąska
Geodezja, kartografia - usługi woj. opolskie45-315 Opole, Głogowska 35c lok. 20