Jak zaciskać końcówki na przewodach?

Prawidłowe korzystanie z odpowiednich narzędzi jest bardzo ważne podczas zaciskania końcówek na przewodach elektrycznych. Może słyszałeś o ludziach używających młotków, kombinerek, a nawet imadeł do tzw. zarabiania połączeń elektrycznych. Takie działania mogą prowadzić do problemów związanych ze słabą przewodnością elektryczną, uszkodzeniem, korozją i nie tylko. Dowiedz się jak prawidłowo zaciskać końcówki na przewodach.
Zaciskarka do końcówek przewodów elektrycznych
Przewody elektryczne używane w różnych typach instalacji wymagają odpowiedniej izolacji i odpowiedniego złącza. Właściwie dobrana i zamontowana końcówka zwiększa trwałość połączenia i poprawia właściwości styku. Jednymi z częściej stosowanych rozwiązań są końcówki tulejkowe, oczkowe w różnych odmianach, m.in. kątowe, widełkowe i igiełkowe, oraz końcówki konektorowe, np. nasuwki wraz ze wsuwkami. Czasami stosuje się także końcówki skręcane.
Prawidłowe połączenie końcówki z przewodem, czyli tzw. zarabianie wymaga solidnego zaciśnięcia.
– Aby upewnić się, że połączenia elektryczne są bezpieczne i trwałe, kluczem jest wysokiej jakości zaciskarka. Tanie urządzenia wyginają się i odchylają pod naciskiem, co prowadzi do przesunięcia zacisków, które dają niewystarczający nacisk w miejscu zaciskania. Dobra zaciskarka pozwala uzyskać wysokiej jakości połączenie elektryczne i mechaniczne pomiędzy przewodem a końcówką – wyjaśnia elektryk z hurtowni elektrotechnicznej EL-DRUT.
Do zarabiania przewodów elektrycznych można wykorzystać ręczne zaciskarki dostosowane do konkretnego przekroju końcówki, np. zapadkowe narzędzie do zaciskania końcówek termokurczliwych.
Jak zaciskać końcówki na przewodach?
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z zaciskaniem upewnij się, że masz wszystkie narzędzia i materiały potrzebne do prawidłowego wykonania tego zadania. Potrzebne Ci będą m.in. zaciskarka, narzędzie do ściągania izolacji, końcówki i przewód.
Proces zaciskania końcówek na przewodach składa się z kilku kroków.
Określ długość przewodu i usuń odpowiednio długi kawałek izolacji. Długość tego fragmentu powinna być taka, aby po włożeniu drutu do zagłębienia wystawał z niego co najmniej 1 lub 2 mm. Odetnij izolację na końcu i odsłoń druty.
Włóż przewód do końcówki. Upewnij się, że wszystkie pasma zostały włożone do zacisku.
Umieść końcówkę i przewód w narzędziu do zaciskania i upewnij się, że jest idealnie osadzony w środku. Całość zaciśnij.
Tak wygląda tradycyjne zaciskanie końcówki na przewodach elektrycznych. Jeśli masz końcówkę skręcaną, połącz ją z przewodem przy pomocy śrub lub wkrętów, które docisną złącze. Jeżeli nie masz wprawy, możesz skorzystać z usług automatyzowanego, maszynowego zaciskania końcówek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana