Artykuł sponsorowany

Jak wybudować halę stalową i nie przepłacić?

Jak wybudować halę stalową i nie przepłacić?

Jedną z głównych zasad związanych z biznesem jest dążenie do ograniczania ponoszonych kosztów. Choć stosowanie rozwiązań przynoszących oszczędności jest ważne, to każdy przedsiębiorca wie, że kluczowa nie jest sama płacona cena, a jej stosunek do wartości kupowanej rzeczy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których umiarkowane koszty idą w parze ze znakomitą jakością. Z sytuacją taką mamy do czynienia w przypadku budowy hali stalowej.

Dlaczego warto zdecydować się na halę stalową?

Prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza związanej z produkcją, przetwórstwem, magazynowaniem lub handlem wymaga zapewnienia budynku o odpowiednich rozmiarach, który będzie mógł pomieścić całe potrzebne wyposażenie, a także umożliwi stworzenie właściwych warunków dla zatrudnionych pracowników oraz wykorzystywanych technologii. Jedną z kluczowych cech takich obiektów będzie więc ich stosunkowo duża kubatura, pozwalająca na swobodne rozplanowanie wnętrza i pomieszczenie niezbędnych maszyn urządzeń i instalacji – wydajnej wentylacji, systemów przeciwpożarowych i oddymiających, urządzeń odpylających czy efektywnego ogrzewania i oświetlenia. Równie ważna będzie możliwość wykonania posadzek, które zagwarantują odpowiednią nośność, a często także instalacje ciężkich czy powodujących znaczne wibracje maszyn. Podobne potrzeby będą związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego zarówno specjalizującego się w uprawie – wówczas w grę wchodzi głównie miejsce do przechowywania maszyn oraz płodów rolnych, nawozów czy środków ochrony roślin – jak i zajmującego się głównie hodowlą – w takiej sytuacji obiekt będzie musiał dostarczyć miejsca dla zwierząt oraz zapewnić im właści1)ą temperaturę czy dobre przewietrzanie. W jednym i drugim przypadku najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie budowa hali stalowej – wyjaśnia przedstawiciel firmy PROFIX, specjalizującej się w projektowaniu i budowie hal stalowych dla przemysłu, handlu, spedycji  oraz rolnictwa.

Hale stalowe sprawdzą się jednak nie tylko w przemyśle, handlu, spedycji czy rolnictwie. Obiekty o tak dużej kubaturze będą przydatne również w działalności sportowo-rekreacyjnej np. jako ujeżdżalnie, kryte korty tenisowe, boiska sportowe, a także baseny i tory gokartowe. Hale to także naturalne rozwiązanie dla branży rozrywkowo-widowiskowej – powstają w nich kina, sale koncertowe, a coraz częściej również kręgielnie, kluby taneczne i przestrzenie do paintballa. Hale stalowe to sposób na obsługę warsztatową pojazdów – ciężarówek, autokarów i autobusów, a ponadto tramwajów czy nawet pociągów. W halach często prowadzona jest także produkcja szkutnicza.

Wielka ilość potencjalnych zastosowań związanych z halami stalowymi wynika przede wszystkim z ich unikalnych cech – możliwości zapewnienia stosunkowo dużej wysokości wewnątrz obiektu, co pozwala na zmieszczenie nawet kilkunastometrowych konstrukcji np. regałów w magazynach wysokiego składowania, a także swobodnego rozprowadzenia systemów wentylacyjnych nawet tam, gdzie potrzebne są dodatkowe filtry. Liczy się również potencjalnie bardzo duża rozpiętość dachów w tego rodzaju obiektach, co nie tylko ułatwia rozmieszczenie linii technologicznych lub urządzeń zajmujących dużą powierzchnię i wymagających rozmaitych instalacji towarzyszących np. wszelkiego rodzaju przenośników czy rurociągów, ale również wykorzystanie przestrzeni bez ograniczeń czy zasłaniania widoku, co jest kluczowe w przypadku hal sportowych i widowiskowych. Zaletami hal stalowych jest także możliwość zagwarantowania w nich dobrej termoizolacji, co znacznie ogranicza nakłady na ich ogrzewanie i klimatyzowanie. Ważnym czynnikiem przemawiającym za ich wyborem jest również cena.

Budowa hali stalowej a koszty materiału i robocizny

Koszty budowy hali stalowej są bardzo konkurencyjne w stosunku do kwot, jakie trzeba przeznaczyć na postawienie tradycyjnego obiektu murowanego w technologii żelbetowej. Hala stalowa oznacza znacznie lżejszą konstrukcję, a zatem mniejsze obciążenie podłoża. W tym przypadku konieczne będzie tylko wykonanie stóp fundamentowych pod słupy nośne. Przy hali murowanej niezbędne okaże się także wykonanie fundamentów pod wszystkie ściany zewnętrzne, a także większe przegrody ustawiane wewnątrz. Bardziej rozbudowane fundamentowanie przekłada się na koszt materiałów oraz robocizny, a także na czas potrzebny do ukończenia obiektu. Duże różnice dotyczą także stóp fundamentowych, które w hali żelbetowej muszą przenosić większe obciążenia związane z ciężarem użytego materiału. W większości przypadków, jeśli cała konstrukcja ma być wykonana z żelbetu łącznie z dźwigarami dachowymi, może się okazać, że słupów musi być więcej lub trzeba będzie zastosować bardziej kosztowną konstrukcję z betonu sprężonego.

W przypadku decyzji o budowie hali stalowej znacznie tańsze będzie wykonanie ścian zewnętrznych. W hali murowanej muszą one być wypełnione wybranym materiałem – zwykle bloczkami albo pustakami o odpowiedniej wytrzymałości na ściskanie ze względu na znaczną wysokość konstrukcji. Dla zapewnienia właściwej ochrony przed utratą ciepła ściana musi być wykonana w technologii dwuwarstwowej, dojdzie więc koszt montażu ocieplenia i tynkowania w przypadku metody lekkiej mokrej lub rusztu, termoizolacji i okładziny zewnętrznej przy metodzie lekkiej suchej. W obu przypadkach pozostaje też zwykle konieczność wykończenia ścian wewnątrz, zwłaszcza jeśli sposób użytkowania hali będzie się wiązał z emisją gazów, par czy podwyższoną wilgotnością. Także i tu przełoży się to na koszty materiałowe i robociznę. W hali stalowej wystarczy natomiast skorzystanie z płyty warstwowej, która będzie chroniła przed czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi dzięki arkuszom ocynkowanej blachy pokrytej dodatkowo powłoką zabezpieczającą z tworzywa sztucznego, a także chroniącą przed nagrzewaniem albo utratą ciepła za sprawą wypełnienia z wełny mineralnej, poliuretanu czy styropianu, co będzie sporo tańsze.

W przypadku hal stalowych mniej kosztowne i łatwiejsze będzie montowanie przeszkleń bądź bram, nawet w trakcie użytkowania budynku. O wiele prościej będzie go także zaadaptować do zmieniających się potrzeb, czy w razie potrzeby rozbudować przedłużając obiekt, czy też zdemontować w całości lub w części. Warto też pamiętać, że dopasowanie do oczekiwań i profilu prowadzonej działalności będzie zwykle prostsze w przypadku hal stalowych. Wielu producentów hal stalowych proponuje zarówno konstrukcje typowe, które są na ogół sporo tańsze, jak i hale projektowane tak, by spełniały ściśle określone wymogi, co będzie się wiązało z wyższymi kosztami. W przypadku projektów hal żelbetowych praktycznie każda konstrukcja będzie unikalna, a zatem droższa już w fazie prac przygotowawczych.

Wznoszenie hali stalowej i czas trwania robót budowlanych oraz estetyka obiektu

Jednym z argumentów silnie przemawiających za wyborem hali stalowej jest krótszy czas jej realizacji. Wiąże się to z kilkoma kwestiami. Wzniesienie hali stalowej jest zdecydowanie mniej pracochłonne, to samo zadanie może więc realizować mniejsza liczba osób. Co więcej, stosowane w halach stalowych technologie mogą być realizowane jedna po drugiej, a nierzadko nawet równolegle, nie ma tu więc konieczności przerw wynikających z czasu wiązania zapraw – poza przygotowaniem fundamentów, które jednak i tak w hali stalowej będą zdecydowanie mniej rozbudowane. Równie ważny będzie fakt, że w przypadku hal stalowych niemal wszystkie elementy konstrukcyjne są prefabrykowane poza placem budowy, pracom nie przeszkodzą więc np. niekorzystne warunki atmosferyczne. Liczy się także to, że hala stalowa jest montowana częściowo przez spawanie elementów, jednak duża część powstających złącz będzie najczęściej skręcana, co nie zajmuje zbyt wiele czasu.

Różnice wynikające z innego zakresu prac są w przypadku hal stalowych i murowanych dość duże. O ile obiekt murowany powstaje na ogół około 6 miesięcy, o tyle budowa hali stalowej to zwykle kwestia kilku tygodni. Wielkim udogodnieniem jest również znaczny stopnień uniezależnienia budowy hali stalowej od ograniczeń związanych z cyklem inwestycyjnym. Poza przygotowywaniem stóp fundamentowych oraz wykonywaniem podłóg i posadzek prace przy wznoszeniu obiektu stalowego mogą być prowadzone niezależnie od pory roku, także zimą czy podczas letnich upałów. Wymagania związane z koniecznymi przy halach murowanych mokrymi technologiami uzależniają tempo robót i okres rozpoczęcia inwestycji od warunków pogodowych.

Dużym plusem hali stalowej jest jej łatwa eksploatacja. Wszystkie elementy są odporne na korozję i dodatkowo zabezpieczone przed czynnikami mechanicznymi. Co równie ważne, dzięki właściwym rozwiązaniom hala stalowa może zyskać podobną wytrzymałość na ogień co konstrukcja murowana, pod warunkiem użycia odpowiednich izolacji przeciwogniowych np. łatwych w aplikacji mas natryskowych, a w razie potrzeby także farb ogniochronnych czy specjalnych okładzin. Dla wielu firm ważna będzie także estetyka hali, szczególnie gdy chodzi o wznoszenie budynku produkcyjno-biurowego lub magazynowo-biurowego, który będzie często odwiedzany przez kontrahentów. Także w tym obszarze obiekty w technologii hal stalowych zapewniają duże możliwości zarówno jeśli chodzi o kolorystykę czy wygląd ścian, jak i elementy dodatkowe. Płyta warstwowa jest dostępna w rozmaitych wybarwieniach i z różnymi przetłoczeniami – jako mikroprofilowania, gładka, trapezowa, liniowana i rowkowana. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby część konstrukcji wykonanej z płyty zastąpiło atrakcyjnie wyglądające przeszklenie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.