Materiał Partnera

Jak wybrać najlepszą technikę wiercenia w betonie?

Jak wybrać najlepszą technikę wiercenia w betonie?

Beton jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Jego główną zaletą jest niski koszt produkcji, przy jednoczesnej gwarancji wysokiej wytrzymałości oraz odporności na uszkodzenia. Parametry te sprawiają jednak, że obróbka tego materiału dla niedoświadczonej osoby może być naprawdę uciążliwa. W jaki sposób wiercić w betonie? Podpowiadamy.

Sprzęt niezbędny do wiercenia w betonie

Ze względu na charakterystykę betonu bardzo ważne jest wykorzystanie odpowiedniego rodzaju urządzeń do wykonania w nim odwiertów. Zwykła wiertarka w tym przypadku może się okazać zbyt słaba. Jeżeli beton jest średniej grubości, do nawiercenia  otworów konieczne będzie wykorzystanie młotowiertarki. W przeciwieństwie do standardowego sprzętu jest ona wyposażona w udar, który umożliwia efektywne wwiercanie się w głębsze warstwy. Jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak K.B.S. DIAMENT–SERWIS, w przypadku ciężkich prac budowlanych częściej wykorzystuje się obecnie wiertnice rdzeniowe, które montuje się na statywach.

Technika wiercenia – to ma znaczenie!

Wiercenie w betonie wymaga zastosowanie jednego z dostępnych rozwiązań. Wykonywanie otworów w tak twardym materiale wiąże się z koniecznością użycia techniki:

  • udaru, który dzieli się na mechaniczny oraz pneumatyczny,
  • diamentowej.

Udar mechaniczny jest jednym z najprostszych rozwiązań. Wiertło w betonie jest kierowane w stronę otworu za pomocą przeskakujących zębów. Technika ta wymaga jednak zastosowania siły przez pracownika, gdyż musi on dociskać urządzenie z udarem mechanicznym do podłoża. W przeciwnym razie nie uzyskuje się oczekiwanych efektów wiercenia.

Udar pneumatyczny, w przeciwieństwie do mechanicznego, wprawia wiertło w ruch za pomocą poduszki powietrznej. Urządzenia, które są w niego wyposażone, mają bardzo często dodatkowy uchwyt określany jako SDS-Plus. Umożliwia on pewny chwyt, co jest ważne ze względu na fakt, że udar pneumatyczny jest silniejszy od mechanicznego. Dodatkowo pracując w tej technice, nie należy wywierać nacisku sprzętem na wierconą powierzchnię, gdyż spowalnia to prace.

Diamentowa technika wiercenia w betonie wymaga wykorzystania wiertnicy rdzeniowej. Zestaw pozwalający na precyzyjną pracę składa się dodatkowo z wiertła koronowego i szeregu akcesoriów pozwalających na umieszczenie sprzętu w jednej, stałej pozycji. Z uwagi na koszt wyposażenia potrzebnego do tej metody korzystają z niej wyłącznie profesjonaliści, zajmujący się zawodowo obróbką betonu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy