Jak tworzy się rdza na samochodowej karoserii?
Rdza to jeden z najczęstszych problemów każdego właściciela samochodu. Dotyczy zwłaszcza tych, którzy posiadają starsze pojazdy. Wraz z ich użytkowaniem pojawia się ryzyko oddziaływania trudnych warunków atmosferycznych - między innymi długotrwałego kontaktu z wodą, czy śniegiem. Nie bez znaczenia dla tego zjawiska mogą być również uszkodzenia mechaniczne - jak różnego rodzaju zarysowania karoserii.
Czym dokładnie jest rdza?
Praktycznie każdy ma świadomość tego, jak wygląda rdza powstała na karoserii samochodu. Jednak tylko niewielka część osób zdaje sobie sprawę, jak dokładnie powstaje to zjawisko. W tym zakresie można wyróżnić dwa rodzaje - wśród których można znaleźć typ:
elektrochemiczny,
Specjalista z firmy RUST CHECK POLAND SP. Z O.O. zauważa: Rdza elektrochemiczna – powstaje w wyniku pewnych różnic, które występują na powierzchni blachy samochodu. Konieczna jest również obecność elektrolitu - ten występuje zarówno w wodzie, jak i w powietrzu. Wspomniane elektrolity przenoszą ładunek ujemny, a on odpowiedzialny jest za zachodzenie reakcji utleniania się. Dotyczy ono związków żelaza, czego wynikiem jest powstanie szkodliwej dla samochodu rdzy. W drugim przypadku – rdzy chemicznej – jak wskazuje nazwa, proces powstawania zachodzi wskutek obecności agresywnych związków chemicznych, takich jak tlen, dwutlenek siarki czy wodór.
Gdzie najczęściej pojawia się korozja?
Każdy z samochodów – w mniejszym lub większym stopniu – jest fabrycznie zabezpieczony przed powstawaniem rdzy. W przypadku niektórych nawet kilkuletnich modeli możliwe jest jej zaobserwowanie w newralgicznych miejscach. Jednymi z najczęstszych, w których może w pierwszej kolejności pojawić się korozja są błotniki, drzwi, maska oraz klapa bagażnika. Jest to bezpośrednio związane z tym, że to właśnie te obszary są najbardziej narażone na powstawanie uszkodzeń mechanicznych, które mogą prowadzić do pojawiania się odprysków i ubytków w lakierze. Obecnie jednak dostępnych jest wiele metod przeciwdziałania powstawaniu rdzy, a w przypadku bardzo dużych zmian można wymienić cały element na nowy.
Jak wygląda skuteczna walka z rdzą?
Warto pamiętać, że dużo łatwiej jest zapobiegać powstawaniu rdzy lub zwalczać ją we wstępnym stadium niż naprawiać szkody, jakie zdąży wyrządzić. Na rynku dostępnych jest szereg preparatów antykorozyjnych, dzięki którym można skutecznie zwalczać pierwsze oznaki pojawiającej się na karoserii samochodu korozji. W większości przypadków są one wytwarzane z substancji o ropopochodnych. Ich działanie polega na wytworzeniu szczelnej powłoki w miejscu zastosowania. Jest ona obojętna chemicznie i zapobiega dalszemu rozwojowi rdzy. W przypadku trudno dostępnych miejsc specjalistyczne firmy oferują kierowcom środki wtryskiwane pod ciśnieniem w formie mgły olejowej, które działają dokładnie tak samo – tworząc szczelne bariery ochronne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana