Jak szlifować tłoczyska?

Szlifowanie tłoczyska jest wykonywane podczas przeprowadzania regeneracji podzespołu czy też wykańczania szwów po spawaniu. Głównym celem prac jest uzyskanie idealnie równej powierzchni. Wysokiej jakości efekty można otrzymać tylko przy zastosowaniu profesjonalnego sprzętu. Zabieg ten cieszy się ogromną popularnością, gdyż umożliwia zregenerowanie podzespołu, bez konieczności jego wymiany na nowy. Jak powinien przebiegać proces?
Uszkodzenie tłoczyska – co warto wiedzieć?
Każdego rodzaju intensywnie eksploatowane urządzenia mogą się zużyć. Problem ten nie dotyczy tylko siłowników hydraulicznych, choć to na nich dziś się skupiamy. Ważnym ich elementem są tłoczyska. Wykonują one ruchy posuwisto-zwrotne, które pozwalają przenieść energię mechaniczną do maszyny i napędzić ją.
Jest ich tak wiele, że po intensywnym użytkowaniu może dojść do uszkodzenia podzespołu. W takiej sytuacji konieczne jest wymienienie części na nową bądź też zdecydowanie się na jej regenerację – wyjaśnia ekspert z Firmy Usługowo-Produkcyjnej „SIŁOVEX” s.c.
Powstałe uszkodzenia wynikają z szybkiego zużycia się uszczelnienia i doprowadzają do przeciekania oleju. Wydostawanie się tej substancji do wnętrza urządzenia może zakończyć się poważną awarią, a w konsekwencji wiązać się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów jej usunięcia. Wymiana tłoczyska na nowe bądź poddanie go renowacji są zalecane przy pojawieniu się poważniejszych problemów. Samo szlifowanie podzespołu nie jest wystarczające. Konieczne jest także sprawdzenie całości urządzenia i zamontowanie nowych uszczelnień.
Szlifowanie tłoczysk – jak powinno przebiegać?
Szlifowanie tłoczysk to usługa, która ma na celu przywrócenie parametrów podzespołu do stanu niemalże fabrycznego. Uzyskanie tego efektu jest możliwe poprzez zastosowanie wysokiej jakości sprzętu. Jego obsługa wymaga dysponowania odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Są one bowiem pomocne w ustalaniu odpowiednich parametrów podczas procesu skrawania. Kluczowa w szlifowaniu tłoczysk jest także precyzja. Połączenie tych czynników pozwala nie tylko przywrócić właściwe funkcje, ale też uzyskać zadowalające efekty wizualne.
Ważną rolę odgrywają także części zamienne – muszą się one wyróżniać nie tylko odpowiednimi parametrami. Powinny uzyskać atesty i certyfikaty potwierdzające ich jakość. Po zakończeniu głównych prac konieczne jest przetestowanie urządzenia. Etap ten pozwala potwierdzić, że przeprowadzona regeneracja przyniosła właściwy efekt, a siłownik ma zadowalające wyniki w zakresie próby jakościowej i wytrzymałościowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zakład Usług Mechaniki i Hydrauliki Siłowej s.c.
Hydraulika - siłowa woj. warmińsko-mazurskie11-010 Wójtowo, Kwiatowa 2