Jak powstają hałdy?

Polska znajduje się w czołówce krajów, które eksploatują największe ilości węgla kamiennego. Hałdy to nieużytki i pozostałości po działalności kopalń i hut, które zaczęły się pojawiać wraz z rozwojem górnictwa. To bardzo znany dla większości Polaków element krajobrazu województwa śląskiego, zwłaszcza Górnego Śląska. Czym dokładnie są hałdy i jak wygląda ich eksploatacja?
Czym są hałdy?
Hałdy to efekt działalności wielu kopalń węgla kamiennego na terenie Śląska. Jest to zwałowisko nieużytecznej skały płonnej (kamienia odpadowego) i innych odpadów, pochodzących z kopalń, hut i zakładów przemysłowych, np. żużel czy popiół. Przy wydobyciu węgla powstaje bardzo dużo odpadów (na każdą tonę przypada ok. 300 kg odpadów) lądujących na hałdzie. W województwie śląskim działa kilka firm, które zajmują się eksploatacją hałd, np. Ekoprod z Bytomia. Eksploatacja hałd daje dużo korzyści ekonomicznych jak i ekologicznych. Ze względu na czynność termiczną hałd, dzieli się je na te, które są termicznie aktywne, nieaktywne, ale z możliwością zapalenia, oraz termicznie nieaktywne bez możliwości zapalenia. Z hałd czerpie się m.in. kruszywo, które wykorzystywane jest w budownictwie autostrad czy parkingów. Z surowców tych produkuje się materiały budowlane, konstrukcyjne, rekultywuje tereny zdegradowane czy używa, jako materiał w budownictwie morskim, hydrotechniczno - inżynierskim lub w górnictwie.Eksploatacja hałd
Z hałd Bobrek i Radzionków pozyskuje się surowce, tj. kruszywa naturalne, kruszywa łamane, żużel wielkopiecowy i stalowniczy. Poddanie odpadów z tych hałd procesom przeróbki mechanicznej pozwala na poprawę jakości i zwiększa ich wartość, dzięki czemu wzrasta możliwość ich szerszego zastosowania – mówi specjalista z firmy EKOPROD, która pozyskuje materiał do produkcji kruszywa z hałd na Śląsku i w Małopolsce, zajmuje się jego sprzedażą oraz świadczy usługi w zakresie logistyki dostaw.Pozyskane produkty poddawane są rygorystycznym testom jakościowym, aby ich jakość była jak najwyższa. Przydatność kruszywa bada się każdorazowo pod kątem wymagań zawartych w odpowiednich normach. Zawarty w odpadach węgiel często ogranicza możliwość ich zastosowania w określonych celach. Eksploatacja odpadów zgromadzonych na usypiskach wiąże się często z wpływem na najbliższe otoczenie, np. wzrost zapylenia powietrza i zagrożenia pożarowego, dlatego przed przystąpieniem do eksploatacji należy uwzględnić aktualny stan termiczny. Niestety, mimo coraz większego wykorzystywania wydobytych na powierzchnię surowców, większa ich część składowana jest na zwałowiskach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Beton Górki P.P Anna Niemiec
Budowlane materiały - beton woj. śląskie43-436 Górki Wielkie, Spółdzielcza 9a
-
Przedsiębiorstwo Carmen Sp. z o.o.
Budowlane składy woj. kujawsko-pomorskie85-875 Bydgoszcz, Miechowska 13
-
Sebastian Posłowski Zakład usługowo-handlowy
Budowlane materiały - beton woj. świętokrzyskie25-146 Kielce, Leśniówka 76