Materiał Partnera

Jak działają kotły na pellet i biomasę?

Jak działają kotły na pellet i biomasę?

Paliwa stałe cieszą się niesłabnącą popularnością wśród właścicieli domów. Są tańsze od gazu czy oleju opałowego, a przy tym nie wymagają korzystania z zewnętrznej sieci rurociągów – są magazynowane na miejscu, dlatego można z nich korzystać w domach znajdujących się z dala od miast. Obok stosowanego od dawna węgla na rynku coraz większą popularnością cieszą się przyjazne środowisku naturalnemu pellet i biomasa. Do ich spalania potrzebne są specjalnie do tego przystosowane kotły.

Konstrukcja i działanie kotła

Kotły na pellet i kotły na biomasę to urządzenia, które pod względem konstrukcyjnym są znacznie bardziej wyrafinowane niż bardzo powszechnie stosowane kotły górnego spalania, zasilane węglem. Pewne elementy są podobne, np. palnik i umieszczone nad nim ruszty, na których zachodzi spalanie paliwa. Poważną różnicą jest jednak fakt, że piece zasilane pelletem dysponują zasobnikami na paliwo oraz specjalnymi podajnikami – dzięki nim dozowanie pelletu na ruszt przebieg w pełni automatycznie, po wypełnieniu zasobnika paliwem można zapomnieć o obsłudze urządzenie przez nawet tydzień. Kotły ponadto wyposażone są w wentylatory i nawiewy, które z jednej strony dostarczają do komory spalania odpowiednią ilość powietrza (i przez to wpływają na efektywność urządzenia), a z drugiej poprawiają przepływ spalin do komina. Wytworzona w procesie spalania paliwa energia wykorzystana jest do ogrzania znajdującej się w wymienniku ciepła wody, która następnie trafia do instalacji grzewczej w domu. Droższe modele kotłów wyposażone są w cały szereg dodatkowych urządzeń, które znacznie zwiększają komfort obsługi oraz bezpieczeństwo domowników. Należą do nich między innymi:
  • zintegrowane z podajnikiem i wentylatorem elektryczne grzałki, które po włączeniu same rozpalają paliwo w piecu
  • Sterowniki, odpowiedzialne za dostosowanie pracy kotła do temperatury w pomieszczeniach oraz pomiar parametrów takich jak zawartość spalin
  • Systemy bezpieczeństwa w postaci zaworów wodnych lub śluz odcinających dopływ paliwa

Koszty inwestycji

Kotły na pellet i biomasę nie są urządzeniami tanimi, choć ich cena w dużej mierze zależy od parametrów takich jak wydajność czy wielkość zasobnika na paliwo. Ceny najprostszych modeli zaczynają się od około dziesięciu tysięcy złotych – najbardziej zaawansowane urządzenia kosztować mogą już około trzydziestu tysięcy złotych. Szeroki ich wybór znajdziemy w ofercie firmy 499.com.pl. Czy jednak taka inwestycja jest w ogóle opłacalna? Odpowiedź brzmi – tak. Pellet i biomasa to paliwa tanie jak węgiel, a przy tym znacznie bardziej odeń efektywne – wydajność uzyskiwania energii z pomocą specjalnie do nich przeznaczonych kotłów wynosi około 95%. Należy pamiętać, by nie stosować pelletu i biomasy do spalania w kotła węglowych, gdyż w takich sytuacjach ilość uzyskanej energii znacząco spada.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy