Materiał Partnera

Jak działa geometria kół w 3D?

Jak działa geometria kół w 3D?

Nowoczesna technologia nie zna granic. Również w obszarze motoryzacji. W warsztatach znajduje się coraz więcej komputerów oraz urządzeń, pomagających w diagnostyce usterek samochodów. W temacie geometrii pomiaru kół głowice pomiarowe zostały zastąpione przez sprzęt, wykorzystujący zaawansowaną technologię trójwymiarowego obrazowania. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat geometrii kół w 3D.

Na co wpływa nieprawidłowe ustawienie geometrii kół?

Na ustawienie kół ma wpływ wiele parametrów:
  • Zbieżność kół – stopień położenia względem siebie przednich i tylnych kół.
  • Kąt pochylenia kół – kąt pomiędzy płaszczyzną koła a płaszczyzną pionową.
  • Kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy – kąt pomiędzy osią pionową koła, a osią sworznia zwrotnicy.
  • Kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy – kąt między sworzniem zwrotnicy a osią pionową koła.
Najczęściej spotykanym objawem nieprawidłowej geometrii kół jest ściąganie samochodu na bok podczas jazdy po prostej drodze. Wystąpić może również bujanie nadwozia w czasie pokonywania nierówności oraz opóźniona reakcja pojazdu na ruchy kierownicą i pisk podczas skręcania lub manewrowania na parkingu. Jak widać, prawidłowe ustawienie geometrii kół gwarantuje nie tylko na bezpieczeństwo podczas kierowania samochodem, ale ma także wpływ na komfort jazdy i niskie zużycie ogumienia.

Na czym polega geometria kół w technologii 3D?

Należy pamiętać, że ustawianie geometrii kół jest skomplikowaną metodyką, której nie należy wykonywać samemu. Od tego są specjalistyczne warsztaty, tym bardziej że obecnie geometrię kół można przeprowadzić w technice 3D. Odpowiednie urządzenia pomiarowe pozwalają na trójwymiarowe modelowanie i prosty, szybki oraz niezawodny pomiar w systemie, nie wymagającym żadnego okablowania. Sprawia to, że zapewniają najwyższą precyzję ustawienia geometrii niemal każdego samochodu osobowego lub dostawczego. Cały proces regulacji geometrii kół w 3D, przeprowadzany w kilku krokach przez mechanika, można obserwować na ekranie dostępnym w biurze serwisu. Wchodzące w skład zestawu ruchome kamery wysokiej rozdzielczości zapewniają najwyższą dokładność pomiarów wszystkich kątów poziomych i pionowych, a także rozstawu osi i kół oraz ich obwodu. Urządzenia pozwalają także na porównanie zmierzonych kątów z danymi podanymi przez producenta. W bazie komputera znajduje się bowiem nawet kilkadziesiąt tysięcy modeli samochodów, a pożądane parametry są wyświetlane po wprowadzeniu danych na temat marki, modelu i roku produkcji.
Badanie geometrii kół jest istotne, zwłaszcza przed dłuższymi podróżami, ale tak naprawdę warto wykonywać je regularnie. Nowoczesne metody obrazowania w technologii 3D umożliwiają bardzo sprawne przeprowadzenie, dlatego cały proces przebiegać dosyć szybko i precyzyjnie – przypomina właściciel profesjonalnego serwisu Forda w Katowicach – firmy Ford Sławek.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy