Jak dobrać rodzaj żurawia budowlanego do odpowiednich prac?
Zakup maszyny budowlanej dla firmy to zwykle spory wydatek. Dlatego tak ważne jest, by taką decyzję zawsze poprzedzała wnikliwa analiza potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Żelazną regułą, której warto przestrzegać, jest unikanie zakupów na wyrost. Szukając odpowiedniego sprzętu, należy zwracać uwagę na to, czy przy realizacji codziennych zadań będziemy wykorzystywać pełnię jego możliwości.
Profesjonalny podnośnik jest niezbędnym elementem wyposażenia ekipy na każdym placu robót budowlanych. Chociaż większość prac na wysokościach wykonuje się na rusztowaniach, podnoszenie ciężkich elementów konstrukcyjnych i posadowienie ich we właściwych miejscach wymaga użycia dźwigu. Jednak czy zawsze opłaca się inwestować w pełnowymiarowego żurawia?
Wybieramy dźwig budowlany
Duży deweloper, specjalizujący się w budowie wysokich budynków (wieżowców, biurowców, osiedli mieszkaniowych), niewątpliwie będzie potrzebował dużego dźwigu. Dobór odpowiedniego sprzętu zależy od wielu czynników, w tym wymaganego udźwigu i wysięgu żurawia, a także warunków gruntowych na miejscu wznoszenia inwestycji i planowanego sposobu wykorzystania.
W bardzo trudnych warunkach terenowych dobrze sprawdzają się ciężkie maszyny gąsiennicowe. Ich dodatkową zaletą jest możliwość łatwej zmiany stanowiska pracy. Świetną elastyczność zapewniają żurawie samojezdne, jednak te z reguły są nieco mniej stabilne i wymagają większych umiejętności operatora. Największą stabilność zapewniają żurawie wieżowe, montowane stacjonarnie i wykorzystywane podczas największych inwestycji.
Zdarzają się sytuacje, w których ani zakup, ani wynajęcie, ani nawet obsługa standardowego dźwigu nie będzie opłacalna. Mamy tu na myśli budowę obiektów o mniejszych wymiarach, ale także prace montażowe (głównie szklarskie) na budynkach wielokondygnacyjnych. Do realizacji takich zadań zdecydowanie lepiej sprawdzą się mini żurawie – przekonuje nasz rozmówca z przedsiębiorstwa MINI ŻURAWIE Paweł Michalczewski.
Mini dźwigi, często nazywane też pająkami, charakteryzują się kompaktową konstrukcją. Ich niewielkie wymiary umożliwiają pracę w ciasnych przestrzeniach, zarówno od zewnątrz, jak i we wnętrzach budynku, również na istniejących stropach i dachach. Jednocześnie sprzęt tego typu pozwala na unoszenie bardzo ciężkich ładunków na znaczne wysokości. Przykładem mogą być małe dźwigi japońskiego producenta Maeda: kompaktowy żuraw Maeda MC104C ma wysięg 5,5 m, ale jego większy brat, MC405C podnosi już na wysokość 16,80 m. Oznacza to, że z powodzeniem możemy korzystać z niego przy pracach nad piętrowym domem jednorodzinnym.
Jeśli nie zakup, to co?
Jeżeli w danym momencie zakup własnego żurawia nie jest możliwy lub masz wątpliwości co do wyboru konkretnego modelu, możesz skorzystać z propozycji wynajęcia dźwigu. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku ekip budowlanych, które nie pracują ze stałą regularnością.
W doborze urządzenia do różnych prac pomoże ci pracownik wypożyczalni. Informacje, jakich będzie potrzebował, by udzielić ci fachowej porady, dotyczą przede wszystkim rodzaju planowanych prac, wymaganego udźwigu i wysięgu, a także warunków na budowie.
Wybierając żurawia budowlanego, czy to w celu zakupu, czy wynajmu, warto sięgać po najwyższej klasy sprzęt sprawdzonych producentów i rzetelnych dystrybutorów. Wysoka jakość maszyny budowlanej to najlepsza gwarancja szybkiego i bezproblemowego przeprowadzenia inwestycji, co równa się oszczędności czasu, nerwów i pieniędzy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana