Materiał Partnera

Jak dobrać rodzaj systemu wentylacyjnego

Jak dobrać rodzaj systemu wentylacyjnego

Dobra wentylacja to taka, która zapewnia przebywającym w pomieszczeniach ludziom wysoką jakość wdychanego powietrza – co przekłada się pozytywnie na ich samopoczucie i zdrowie – a sam budynek chroni przed zagrzybieniem. Rodzaj zastosowanego systemu wentylacyjnego ma też jednak wpływ na takie czynniki jak chociażby hałas, osiadanie kurzu we wnętrzach czy też ogrzewanie tych ostatnich. Trzeba je wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny wariant.

Nie tylko bowiem cena zakupu i montażu konkretnych rozwiązań technologicznych w zakresie wentylacji ma znaczenie. W dłuższej perspektywie okazuje się, że w zależności od tego, jaki system zainstalujemy u siebie w domu, nasze wydatki na ogrzewanie mogą istotnie wzrosnąć albo ulec znacznej redukcji. Przed dokonaniem wyboru w kwestii systemu wentylacyjnego warto więc na spokojnie, z kalkulatorem w ręce, zastanowić się nad tym, które rozwiązanie będzie dla nas najbardziej opłacalne. Oczywiście nie należy pomijać innych, trudniejszych do dokładnego zmierzenia i przeliczenia na pieniądze aspektów. Jeżeli mamy alergika w rodzinie, mieszkamy przy ruchliwej drodze (albo po prostu w okolicy, gdzie jest głośno, a czystość powietrza pozostawia co nieco do życzenia) lub jesteśmy wyjątkowo wrażliwi na zbyt wysoką bądź zbyt niską temperaturę w pomieszczeniu – korzystniejszy może okazać się wybór droższego, ale bardziej odpowiadającego naszym potrzebom systemu wentylacji.

Wentylacja grawitacyjna

Wciąż jeszcze najczęściej spotykanym jest ten noszący miano wentylacji naturalnej albo grawitacyjnej. W toku eksploatacji na pozór nie kosztuje zbyt wiele. Przy bliższym przyjrzeniu się jednak widać, że oprócz kosztu nawiewników i budowy kominów wentylacyjnych (które nie są niezbędne w innych systemach) ponosimy też większe wydatki na ogrzewanie świeżego, mroźnego powietrza napływającego do pomieszczeń zimą. Latem natomiast wentylacja grawitacyjna po prostu nie działa – opiera się bowiem na różnicy temperatur między wnętrzem i  zewnętrzem budynku, wywołującej kanałach wentylacyjnych tzw. ciąg, a od wiosny do jesieni praktycznie nieistniejącej.

Wentylacja hybrydowa

Do pewnego stopnia udoskonaloną wersją tego systemu jest wentylacja hybrydowa, czyli uzupełnienie wyżej opisanego rozwiązania o specjalną nasadę na komin wentylacyjny. Jest ona wyposażona w podłączony do prądu (aczkolwiek niepobierający wiele energii) silniczek, który reguluje siłę ciągu w przewodach wentylacyjnych. Zimą ciąg ten jest nieco mniejszy, w związku z czym nie trzeba aż tak silnie dogrzewać budynku, latem zaś hybrydowa nasada wspomaga wentylację przy bezwietrznej pogodzie. Warto zamontować ją w już istniejącym systemie wentylacji grawitacyjnej, choć niestety nie rozwiąże innych typowych dla niej problemów, a mianowicie przenikania do pomieszczeń hałasu i kurzu z zewnątrz.

Wentylacja wywiewna

Nie chroni też przed tym w pełni wentylacja wywiewna, gdzie świeże powietrze napływa do środka w podobny sposób – chyba że zamontujemy filtr i nawilżacz. Powietrze zużyte natomiast jest w tym systemie zasysane przez jeden lub kilka wentylatorów i wyrzucane na zewnątrz budynku, co zapewnia właściwą wentylację niezależnie od pogody.
W tym systemie kominy są niepotrzebne, wystarczy sieć przewodów łączących pomieszczenia z wentylatorem – mówi fachowiec z wyspecjalizowanej w dziedzinie wentylacji i klimatyzacji firmy Comex.
Wentylator z kolei stale pobiera prąd, a przy tym nieco szumi, warto więc zadbać o adekwatną izolację akustyczną przewodów.

Rekuperacja

Jednym z najnowocześniejszych, najdroższych i najbardziej skomplikowanych systemów jest wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Tutaj dzięki wentylatorom ruch powietrza jest wymuszony zarówno z zewnątrz do środka budynku, jak i odwrotnie. Powietrze świeże i zużyte wędruje osobnymi kanałami i nie miesza się ze sobą, ale energia cieplna zostaje z tego drugiego odzyskana i służy do ogrzania powietrza napływowego. Następuje to w urządzeniu zwanym rekuperatorem i pozwala wykorzystać ponownie aż do 90 proc. ciepła, co istotnie obniża rachunki za ogrzewanie. Podobnie jak zastosowanie całkowicie szczelnych okien, przez które z jednej strony nie ucieka ciepło, a z drugiej – nie wpada do środka kurz ani hałas.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy