Materiał Partnera

Izolacyjność okien - co na nią wpływa?

Izolacyjność okien - co na nią wpływa?

Wybierając okna do domu bierzemy pod uwagę różne parametry, takie jak estetyka czy rozmiar otworu okiennego. Najważniejszym kryterium jest tu jednak energooszczędność okien. Powinny one maksymalnie ograniczać straty energii w budynku, o czym decyduje współczynnik przenikania ciepła, a także skutecznie chronić przed hałasem. Co warto wiedzieć na temat izolacyjności okien i na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Okna energooszczędne, czyli jakie?

Nie ulega wątpliwości, że kluczowe znaczenie dla izolacyjności okna ma jego konstrukcja. Jak w takim razie wybierać energooszczędne okna? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, z czego są one wykonane. Doskonale sprawdza się tu w szczególności PCV oraz aluminium – tak wykonane ramy posiadają wysoki stopień izolacyjności termicznej. Należy się też przyjrzeć konstrukcji profili. Najlepsze pod względem izolacyjności będą tu systemy pięcio- i sześciokomorowe. Warto również zwrócić uwagę na współczynnik U, określający wartość energii przenikającej przez szybę – im niższy, tym bardziej energooszczędne okno. O tym parametrze decyduje m. in. rozmiar okna – im większa jego powierzchnia, tym większe będą straty ciepła. Kluczowe znaczenie ma tu jednak zastosowany system szyb. Pakiety 2 bądź 3-szybowe zawierające dodatkowo powłoki niskoemisyjne, a także wzbogacone argonem, zapewniają niski współczynnik przenikania ciepła. Okno energooszczędne powinno również posiadać dodatkowe rozwiązania zwiększające jego izolacyjność. Renomowani producenci okien, jak firma BROS z Buku pod poznaniem, oferują dobre parametry izolacyjne uzyskiwane dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, m. in. pakietu trzech uszczelek z dodatkową uszczelką środkową, wzmocnień stalowych, przekładki termicznej czy wspomnianego już innowacyjnego systemu szybowego. Wszystkie te rozwiązania prowadzą do obniżenia współczynnika przenikania ciepła. Tak skonstruowane okna mogą być z powodzeniem wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym, a nawet pasywnym.

Izolacja akustyczna okien

Jeśli mowa o izolacyjności okien, to istotne znaczenie ma tu nie tylko współczynnik przenikania ciepła, ale również parametry akustyczne. Odpowiednia izolacja okna powinna bowiem chronić nie tylko przed stratami ciepła, ale również ograniczać poziom hałasu. Wspomniany już system uszczelek, pakiet odpowiednio wzmocnionych szyb i profili wpływa nie tylko na dobrą izolację termiczną okien, ale decyduje też o znakomitych parametrach akustycznych. Tak wykonane okna zapewnią ciszę i spokój w domu, nawet w przypadku wzmożonego ruchu ulicznego i innych hałasów dobiegających z zewnątrz.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy