Materiał Partnera

Instalacja klimatyzacji biurowej. Podstawowe informacje

Instalacja klimatyzacji biurowej. Podstawowe informacje

Urządzenia klimatyzacyjne to standardowy element wyposażenia pomieszczeń biurowych. Dobrze funkcjonujące instalacje zapewniają odpowiedni klimat pomieszczeń, ułatwiając pracę przebywającym w nich osobom. O czym warto pamiętać, instalując klimatyzację biurową? Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, aby uczynić klimatyzację jak najbardziej wydajną?

Czynniki warunkujące montaż klimatyzacji

Wybór klimatyzacji to zadanie niełatwe. Tak naprawdę nie istnieje uniwersalna instalacja, które sprawdzi się w każdym miejscu. Urządzenie powinno być dopasowane do konkretnego przypadku. Pod uwagę warto wziąć takie czynniki, jak ilość pomieszczeń które chcemy klimatyzować, ich rozmieszczenie, a także liczba osób przebywających w pomieszczeniach oraz sprzętów, emitujących ciepło (głównie elektroniki – komputerów, drukarek itd.).
Dodatkowe warunki montażu klimatyzacji są powiązane z bezpieczeństwem higieny pracy. Przy instalacji trzeba pamiętać o takich elementach, jak ochrona przed hałasem, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, a także odpowiednie usytuowanie urządzenia klimatyzacyjnego, z możliwością łatwego do niego dostępu – komentuje ekspert firmy Intelplast, świadczącej usługi projektowania, montażu i serwisu klimatyzacji biurowej.

Najczęściej wybierane instalacje

W biurach przeważnie spotykamy klimatyzatory typu split i multisplit. Pierwsze z nich składają się z dwóch elementów, z których jeden zainstalowany jest na zewnątrz budynku, a drugi bezpośrednio we wnętrzu, które ma podlegać chłodzeniu.
Klimatyzator multisplit służy natomiast do jednoczesnego obsługiwania kliku pomieszczeń, przy pomocy tylko jednej jednostki zewnętrznej, co jest niezwykle praktyczne. W przypadku większych obiektów, istnieje też możliwość montażu urządzeń w systemie VRF bądź wody lodowej – dodaje ekspert Intelplast.

Dobór klimatyzatora do pomieszczenia

Przez wzgląd na specyfikę pomieszczeń biurowych, posiadających podwieszane sufity, firmy często decydują się na inwestowanie w klimatyzatory kasetonowe (montowane w suficie) lub kanałowe (montowane nad sufitem). Tego typu rozwiązania nie zajmują miejsca na ścianie i podłodze, są lekkie i nie rzucają się w oczy. Jednocześnie zapewniają dość dobry rozkład powietrza w otaczającej przestrzeni. Jak natomiast wygląda sytuacja w pomieszczeniach, gdzie sufit podwieszany nie istnieje?
Tam najczęściej stosuje się klimatyzatory ścienne bądź podsufitowe, również gwarantujące wysoką skuteczność i wydajność. Tego typu jednostki pracują cicho i nieuciążliwe, nie przeszkadzając w codziennej pracy. Poza instalacjami ściennym i podsufitowymi, możemy też wyróżnić instalacje przypodłogowe i przenośne – dodaje przedstawiciel Intelplast.

Ekonomiczność zawsze w cenie

Ważnym aspektem montażu urządzeń klimatyzacyjnych jest ekonomika ich działania. Część klimatyzatorów jest zaopatrzona w inwertery, znajdujące się w sprężarce chłodniczej jednostki zewnętrznej. Mechanizmy mają za zadanie wykorzystywać energię elektryczną w taki sposób, by zużycie prądu było jak najmniejsze. Według szacunków, prawidłowe stosowanie inwertera może wpłyną na zmniejszenie zużycia prądu nawet o 30%.
Na ekonomikę działania klimatyzacji wpływa również jej odpowiednie sprzężenie z systemem wentylacji. Jeśli klimatyzacja obniża temperaturę, wentylacja nie powinna wprowadzać do pomieszczenia ciepłego powietrza, gdyż jest to nieekonomiczne i niepraktyczne. Warto o tym pamiętać, planując rozmieszczenie instalacji. Walory klimatyzacji możemy też dodatkowo podkreślić, wykorzystując ją w funkcji ogrzewania w sezonie zimowym. Wiele urządzeń umożliwia tego typu działanie – podsumowuje ekspert Intelplast.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy