Materiał Partnera

Główne typy pokryć dachowych i okładzin ściennych hal stalowych

Główne typy pokryć dachowych i okładzin ściennych hal stalowych

Zarówno rodzaj pokrycia dachowego, jak i obudowy ścian hali stalowej musi zostać dopasowany do warunków, jakie ma spełniać cała konstrukcja. Z tego względu, już na etapie projektowania obiektu, konieczny jest wybór odpowiednio dopasowanych do jego przeznaczenia i rodzaju konstrukcji materiałów wykończeniowych, które będą gwarantowały odporność na działanie warunków atmosferycznych, szczelność oraz trwałość całej konstrukcji.

Jakie typy pokryć dachowych stosuje się w przypadku hal stalowych?

Hale stalowe to obiekty, które charakteryzują się zastosowaniem różnych koncepcji projektowych. W przypadku obudowy dachu hali stalowej stosuje się kilka rozwiązań, które mogą zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego z klientów. Dach hali stalowej często bywa nazywany piątą elewacją ze względu na szereg ważnych funkcji, które pełni. Rodzaj pokrycia dachowego hali stalowej dobiera się względem jej przeznaczenia, wyposażenia technologicznego oraz innych, ważnych czynników, które mogą decydować o konieczności zastosowania konkretnego materiału lub dodatkowej izolacji. Materiały stosowane w celu pokrycia dachu hali stalowej muszą posiadać odpowiednie parametry, które wpływają na ich szczelność, wytrzymałość, izolacyjność termiczną, a także izolacyjność akustyczną. Do najczęściej stosowanych rodzajów pokryć dachowych hal stalowych zaliczamy obudowy składające się z:

  • dachowych płyt warstwowych, które wypełnione są poliuretanem, wełną mineralną lub styropianem,
  • blachy trapezowej oraz wełny mineralnej,
  • blachy trapezowej, warstwy wełny mineralnej, pianki poliuretanowej, pianki PIR lub styropianu oraz membrany dachowej bądź papy termozgrzewalnej,
  • blachy trapezowej z antykondensatem.

Zarówno pokrycie dachu hali stalowej, jak i zastosowana na etapie wykańczania budynku okładzina ścienna odgrywają znaczącą rolę i wpływają na funkcjonalność obiektu. Wybór materiałów musi uwzględniać przede wszystkim przeznaczenie hali stalowej oraz zastosowane rozwiązania projektowe – wyjaśnia ekspert z firmy PROFIX z Krakowa.

Jakie typy pokrycia ścian stosuje się w przypadku hal stalowych?

Ściany hal stalowych powstają z różnych materiałów, które dobierane są z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb inwestorów zarówno pod względem różnych parametrów technicznych, jak i estetyki. W celu wykonania obudowy ścian hali stalowych stosuje się m.in.:

  • odporne na działanie różnych czynników płyty warstwowe, które mogą być wypełnione styropianem, wełną mineralną, poliuretanem lub pianką PIR,
  • panele zbudowane z dwóch arkuszy blachy trapezowej, pomiędzy którymi znajduje się pełniąca funkcję izolacji cieplnej wełna mineralna,
  • blachę trapezową bez dodatkowych materiałów izolacyjnych - takie rozwiązanie znajduje zastosowanie jedynie w budynkach, które nie są izolowane termicznie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy