Artykuł sponsorowany

Główne operacje w procesie ciągnienia stali

Główne operacje w procesie ciągnienia stali

Ciągnienie stali to proces plastycznej obróbki metali, w którym odkształcany półwyrób pod wpływem przeciągania go przez otwór odpowiedniego narzędzia lub między walcami zmienia kształt i pole przekroju poprzecznego. To obróbka przeprowadzana zwykle na zimno. Ciągnienie stosowane jest do otrzymywania przede wszystkim prętów, drutów i rur. Przyjrzyjmy się zasadniczemu narzędziu do ciągnienia oraz fazom w procesie ciągnienia drutu.

Rodzaje ciągadeł do drutu

Zanim przejdziemy do tematu operacji w procesie ciągnienia, opowiedzmy co nieco na temat zasadniczych narzędzi do ciągnienia stali – ciągadeł. Wykonuje się je ze stali narzędziowych. Ciągadła możemy systematyzować ze względu na budowę, liczbę tzw. gniotów realizowanych w jednym ciągu oraz ze względu na wykonywane ruchy w czasie pracy. Mamy więc ciągadła monolityczne, nazywane również oczkowymi, ciągadła składane (segmentowe) oraz rolkowe; ciągadła jednostopniowe i wielostopniowe; ciągadła stałe i ruchome. Można również dodać podział ze względu na wspomaganie ciśnienia smaru – podział na ciągadła o smarowaniu hydrostatycznym oraz o smarowaniu hydrodynamicznym. Strefa zgniatana w ciągadle może mieć różne kształty, przy czym najczęściej stosuje się ciągadła o tejże strefie w kształcie stożka.

Fazy w procesie ciągnienia stali

O fazach w procesie ciągnienie stali, a dokładniej o głównych operacjach w procesie ciągnienia drutów stalowych opowiedzieli nam przedstawiciele firmy Metal Bernat II z Częstochowy. Pierwszy krok to zaostrzanie drutu, ścinanie jego końca, by przełożyć go przez ciągadło. Kolejny etap nazywamy zaciąganiem drutu. To przeprowadzenie materiału przez urządzenie, które kieruje go do ciągadła. Drut jest przeciągany, za ciągadłem chwytany łańcuchem ciągarskim, który jest mocowany do bębna nawijającego. Następuje przeciągnięcie kilku metrów drutu i regulacja prędkości ciągnienia oraz naciągu i przeciwciągu. Łańcuch jest odczepiany, a drut przymocowywany bezpośrednio do bębna ciągarki. Po tych czynnościach można przejść do uruchomienia ciągarki w trybie pracy automatycznej. Wyprodukowane kręgi stalowego drutu są łączone poprzez zgrzewanie końca drutu kończącego z początkiem drutu następnego kręgu. Warto też dodać, że czystą powierzchnię drutu zapewnia czyszczenie walcówki metodą śrutowania.

Obróbka metali to temat naprawdę wyjątkowo obszerny, nie bez powodu więc powstaje na ten temat wiele obszernych publikacji naukowych i nie tylko. Warto do nich zajrzeć, by dowiedzieć się czegoś na temat pozornie prostych wyrobów stalowych, bo to często ciekawe procesy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy