Materiał Partnera

Generatory pary do sauny. Jak działają?

Generatory pary do sauny. Jak działają?

Każda sauna parowa musi posiadać generator pary. To on wypełnia pomieszczenie gorącą parą i powoduje wzrost temperatury oraz wilgotności w czasie kąpieli. Nowoczesne generatory pary są w 100% zautomatyzowane i posiadają funkcję programowania. Dlatego nie trzeba martwić się o napełnianie czy opróżnianie zbiornika. Urządzenie musi być tylko połączone ze źródłem zimnej wody na zewnątrz sauny.

Jak działa generator pary do sauny?

W generatorze pary woda doprowadzana jest do stanu wrzenia. Potem w formie pary wodnej trafia miedzianą rurką do sauny. Głowicę, która wydmuchuje parę umieszcza się nad piecem. Wszystkie funkcje generatora odbywają się w sposób automatyczny. Obecnie na rynku spotkać się można z piecami do sauny typu kombi, które posiadają już wbudowany generator pary i dodatkowo pojemniki na zioła. Tym samym można wykorzystać je do trzech rodzajów kąpieli – sauny suchej, mokrej i parowo-ziołowej. Generator pary z założenia powinien znajdować się poza sauną, w odległości do 15 metrów.

Z jakich materiałów produkuje się generatory pary?

Generatory pary do sauny produkowane są z materiałów odpornych na korozję. Na ogół jest to stal kwasoodporna. Automatyczny system płukania regularnie, po każdej sesji użytkowej usuwa z sauny osady. Generatory pary przeznaczone do sauny bądź łaźni parowej posiadają specjalne bezpieczniki termiczne. Włączają się one w przypadku wadliwej pracy bądź nieodpowiedniej eksploatacji danego urządzenia. Generatory do łaźni parowej najczęściej nie potrzebują dodatkowych osłon. Warto jednak pamiętać, że ich obudowa i tak mocno się nagrzewa. Należy to uwzględnić podczas planowania prac montażowych.

Instalacja generatorów pary

Generatory pary do sauny, takie jak te dostępne w ofercie sklepu internetowego Sauny Fińskie, należy instalować zawsze zgodnie z instrukcją montażu. Czasem okazuje się bowiem, że długość i budowa przyłączy wymuszają dokonanie pewnego rodzaju modyfikacji instalacji wodociągowej. Generatory pary zawsze muszą być podłączone do sieci wodnej, kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Elementy przyłącza nagrzewają się, a więc muszą być wykonane oczywiście z odpowiednich materiałów. W praktyce wszystkie prace elektryczne czy hydrauliczne związane z instalacją generatora pary należy powierzyć doświadczonemu fachowcowi, który posiada stosowne uprawnienia. W przypadku instalacji elektrycznej konieczne są uprawnienia SEP. Tylko wówczas można mieć pewność, że urządzenie zostanie zamontowane w sposób prawidłowy i bezpieczny dla użytkowników.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy