Gdzie można składować węgiel?
Ogrzewanie domu potrafi przysporzyć sporo trudności, zwłaszcza, jak nie mamy pieca gazowego. Jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów opałowych jest węgiel kamienny. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jego zaletą jest wysoka kaloryczność i wydajność. Nowoczesne piece również mają specjalne systemy spalania, dzięki którym węgiel jest mniej szkodliwy dla środowiska. Jednak taki opał swoją objętość ma i częstym problemem jest jego przechowywanie.
Ogólne zasady składowania węgla
Najważniejszą zasadą jest to, aby miejsce składowania węgla było suche, dlatego jeśli chcemy przechowywać węgiel wewnątrz budynku musimy najpierw to pomieszczenie jak najbardziej odwodnić. Kolejną zasadą, której trzeba się trzymać jest to, żeby nie przechowywać opału zbyt blisko pieca. Powód jest prosty, w ten sposób możemy łatwo narazić się na pożar! A tego przecież chcemy uniknąć, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Z kolei też nie może być za daleko, ponieważ noszenie węgla potrafi być uciążliwe. Dobrym rozwiązaniem są węglarki, które oddzielają węgiel od ognia, ale umożliwiają jego przechowywanie w bezpośrednim sąsiedztwie kotła. Dobrym pomysłem jest porcjowanie węgla i umieszczenie go w takich węglarkach, jak te dostępne w ofercie firmy Walkiewicz, co przy okazji ułatwi transportowanie opału do pieca. Ważne jest również to, aby w kotłowni i w pobliżu pieca absolutnie nie znajdowały się żadne śmieci, rośliny czy inne małe przedmioty. Stwarzają one realne ryzyko zaprószenia się ognia, a od tego już prosta droga do wielkiego pożaru, który może strawić całe nasze domostwo.
Składować węgiel wewnątrz czy na zewnątrz?
Z powodzeniem możemy składować węgiel na zewnątrz, jeśli mamy jego większe ilości. Musimy tylko pamiętać o kilku zasadach, które musimy spełnić, żeby nasz opał nie stracił swoich bezcennych właściwości. Przede wszystkim musimy chronić węgiel przed deszczem, opadającymi liśćmi i ujemnymi temperaturami. Możemy to zrobić na przykład pod specjalnym zadaszeniem, albo choćby okrywając węgiel szczelnie plandeką. Opał przechowywany na otwartej przestrzeni jest o wiele bardziej narażony na wilgoć i rozmaite zanieczyszczenia niż ten, który przechowujemy wewnątrz pomieszczenia. Dlatego musimy regularnie sprawdzać jego stan. Zawilgocony i zanieczyszczony węgiel nie nadaje się niestety do ogrzania domu. Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie większej ilości opału pod plandeką czy zadaszeniem, ale regularnie pakować je porcjami do worków i przenoszenie pojemnikami na węgiel do kotłowni w pobliże pieca. Bardzo istotne jest to, aby odpowiednio dbać o stan naszego węgla, ponieważ jeśli to zaniedbamy to nie spełni on swojej podstawowe roli, czyli nie ogrzeje efektywnie domu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana