Folie grzewcze na podczerwień – jak je wybrać?

Wybór folii na podczerwień do ogrzewania pomieszczeń niesie ze sobą szereg korzyści, które sprawiają, że wypierają one tradycyjne sposoby ogrzewania oparte na zjawisku konwekcji. Aby jednak wspomniane korzyści czerpać, należy wiedzieć, jak dokonać odpowiedniego wyboru folii grzewczej. W tym artykule podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę jeszcze przed jej zakupem.
Jak dobrać moc grzewczą folii na podczerwień?
Zasadniczo najważniejszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, wybierając folię grzewczą na podczerwień, jest jednostkowa moc grzewcza. Powinna być ona dopasowana do zapotrzebowania budynku na ciepło oraz jakości izolacji w danym pomieszczeniu. Nie mniej ważne jest również miejsce, w którym folia będzie zainstalowana – do wyboru jest podłoga, ściany bądź sufit. Zbyt niska moc będzie skutkowała niewydajnością ogrzewania, co z kolei przełoży się na obniżenie komfortu termicznego oraz zbyt długi czas nagrzewania pomieszczenia. Z kolei zbyt wysoka moc sprawi, że folia będzie zbyt mocno nagrzewać pomieszczenie i przyczyni się do wzrostu kosztów energii elektrycznej.
Informacje niezbędne do obliczenia zapotrzebowania budynku na ciepło zawarte są w projekcie domu. Istotna jest kubatura pomieszczeń oraz właściwa izolacja termiczna. W przypadku nowo powstałych budynków oraz tych, które przeszły termomodernizację, zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 40 do 100 W na metr kwadratowy. Dla budownictwa energooszczędnego zapotrzebowanie wynosi od 15 do 40 W na metr kwadratowy. W przypadku domów pasywnych wystarczą folie o mocy nie większej niż 15 W na metr kwadratowy, natomiast do ogrzewania starego budownictwa o słabej izolacji moc musi być wyższa niż 100 W na metr kwadratowy.
Bezpieczeństwo oraz jakość wykonania folii grzewczej na podczerwień
Choć folie grzewcze na podczerwień są obecne na rynku budowlanym od niedawna, do wyboru jest szereg ich różnych modeli o zróżnicowanej cenie. W tym przypadku jednak nie warto kierować się wyłącznie ceną. Aby ogrzewanie za pomocą folii na podczerwień było wydajne oraz ekonomiczne, musi być ona wykonana z wysokiej jakości komponentów. Nie mniej ważna jest poprawność procesu produkcji, ponieważ folie te są produktem nanotechnologicznym. Warto również wybrać folię od renomowanych producentów, oferowane bezpośrednio przez nich bądź sklepy o ugruntowanej pozycji na rynku, jak m.in. Lamcoo.
Z jakością wykonania w parze idzie także wytrzymałość folii oraz bezpieczeństwo korzystania z niej. Należy więc zwrócić uwagę na to, jaką gwarancją objęty jest dany model, a także czy posiada niezbędne certyfikaty. Produkty czołowych producentów objęte są gwarancją nawet do 30 lat użytkowania oraz certyfikat bezpieczeństwa i jakości TÜV. Jest on potwierdzeniem, że zarówno użyte do produkcji folii materiały i technologie są zgodne z krajowymi oraz międzynarodowymi standardami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Sebastian Posłowski Zakład usługowo-handlowy
Budowlane materiały - beton woj. świętokrzyskie25-146 Kielce, Leśniówka 76
-
Przedsiębiorstwo Carmen Sp. z o.o.
Budowlane składy woj. kujawsko-pomorskie85-875 Bydgoszcz, Miechowska 13
-
Przedsiębiorstwo Handlowe Czyżowicz Market Budowlany Pszczółka
Budowlane materiały woj. opolskie46-100 Namysłów, Dworcowa 1A