Materiał Partnera

Druty rdzeniowe do napawania antykorozyjnego.

Druty rdzeniowe do napawania antykorozyjnego.

Metale to tworzywa odznaczające się wysoką twardością, co nie zmienia faktu, że są podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Jednym z nich jest korozja, która dotyka przede wszystkim elementy wykonane ze stali. W celu zabezpieczenia konstrukcji stalowych przez powstawaniem ognisk korozji, prowadzących do osłabienia ich wytrzymałości stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia. Jednym z nich jest napawanie antykorozyjne.

Czym jest napawanie antykorozyjne?

Spawanie powszechnie kojarzone jest jako zbiór metod stosowanych trwałego łączenia ze sobą elementów metalowych. Napawanie wykonywane jest przy pomocy tych samych metod, jego celem jest jednak przede wszystkim regeneracja elementów oraz poprawianie ich właściwości. Przy użyciu tej metody możliwe jest usuwanie niewielkich uszkodzeń takich jak pęknięcia. W ten sposób zabezpiecza się wewnętrzną strukturę materiału przed wilgocią oraz środowiskiem chemicznym, które może stać się przyczyną powstawania ognisk korozji. W wyniku napawania zamyka się szczeliny, których nie da się zabezpieczyć innymi metodami, np. malowaniem proszkowych czy powłokami galwanicznymi. Proces chemiczny wykorzystywany podczas napawania jest identyczny jak podczas spawania. W wyniku wysokiej temperatury dochodzi do stopienia powierzchni elementu oraz materiału spawalniczego (np. drutu rdzeniowego) – metale w ten sposób trwale łączą się ze sobą, materiał spawalniczy uszlachetnia materiał powierzchniowy zwiększając jego odporność na korozję.

Druty rdzeniowe do napawania

Metoda spawania drutami rdzeniowymi (z ang. FCAW – Flux Cored Arc Welding) co do zasady działania oraz wykorzystywanego sprzętu jest bardzo podobna do powszechnie stosowanej metody MIG/MAG. W obu metodach wykorzystuje się topliwą elektrodę, które łączy się ze spawanym elementem, tworząc spaw – w obu metodach wykorzystuje się również gazy osłonowe, których zadaniem jest zabezpieczenie świeżo stopionego materiału przed bezpośrednim kontaktem z powietrzem atmosferycznym.
Różnica tkwi w doborze materiałów spawalniczych do obu metod – mówi przedstawiciel firmy Welding Aloys GroupW przypadku metod MIG/MAG wybiera się druty pozbawione własnej osłony lub pokryte warstwą topnika, który rozkłada się na gazy osłonowe. W przypadku metod FCAW wybierane są druty rdzeniowe – oznacza to, że topnik znajduje się wewnątrz materiału spawalniczego. W wyniku jego topienia również powstają gazy osłonowe oraz żużel, który pokrywa spaw, spowalniając jego stygnięcie. Topnik drutów rdzeniowych może być wykonywany z różnych materiałów – nasza oferta składa się z drutów rdzeniowych na bazie kobaltu oraz niklu.
Na stronie internetowej Welding Alloys Group znajdziemy szczegółowy spis wszystkich dostępnych drutów rdzeniowych przeznaczonych do napawania antykorozyjnego wraz z ich parametrami technicznymi.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy