Materiał Partnera

Drewno i jego wykorzystanie w konstrukcjach dachowych

Drewno i jego wykorzystanie w konstrukcjach dachowych

Drewno to jeden z najczęściej używanych materiałów budowlanych. Dawniej stosowano je powszechnie do budowy wszystkich elementów domów i zabudowań gospodarczych. Z czasem jego wykorzystanie ograniczyło się do stropów, dachów, schodów oraz elementów dodatkowych, takich jak tarasy czy stolarka budowlana. Obecnie większość konstrukcji dachowych w budynkach jednorodzinnych jest wykonywana z drewna.

Zalety używania drewna w konstrukcjach dachowych

Budowa konstrukcji dachowej z drewna jest wybierana przez inwestorów ze względu na korzyści płynące z tego rozwiązania. Odpowiednio dobrane drewno ma dużą wytrzymałość mechaniczną, jest stosunkowo łatwe w obróbce, odznacza się także wysoką elastycznością. Jednocześnie elementy drewniane nie są dużym obciążeniem dla ścian i całej struktury budynku. Połączenie niedużej masy oraz odporności sprawia, że w stosunku do oferowanych właściwości drewno pozostaje niezbyt drogie – wylicza ekspert z firmy PIMAR, która zajmuje się pokryciami dachowymi.

Wielką zaletą używania drewna do budowy więźby dachowej jest też mało kłopotliwa obróbka. Wszystkie elementy mogą być wykonane na miejscu budowy przy pomocy łatwo dostępnych narzędzi. Przy łączeniu poszczególnych elementów więźby można użyć rozwiązań przyspieszających i ułatwiających prowadzenie prac. Konstrukcja z drewna może być łatwo dopasowana do potrzeb związanych z rodzajem przewidzianego pokrycia dachowego, w tym ze sposobem jego mocowania oraz masą.

Wybór drewnianej konstrukcji dachu wiąże się także z możliwością łatwego dopasowania jej kształtu do projektu wznoszonego budynku. Przy użyciu drewna można uzyskać wytrzymały dach o dużej rozpiętości, a jednocześnie nie ma przeszkód, by wykonać bardziej skomplikowane elementy dachu, jak lukarny lub dodatkowe daszki nad wejściami, czy tarasami. Więźba drewniana oznacza również dopasowanie rodzaju poddasza do planowanego sposobu jego wykorzystania.

Cechy drewna i konstrukcja dachu

Konstrukcja więźby dachowej składa się z wielu elementów, w zależności od typu dachu. Podstawowymi częściami dachu drewnianego są wiązary o kształcie trójkątów tworzone przez stykające się ze sobą w górnym punkcie krokwie. Są one oparte o murłatę biegnącą wzdłuż ścian, a nierzadko o belki stropowe. Krokwie poszczególnych wiązarów mogą być również wzmacniane łączącymi je jętkami lub wsparte na dodatkowych słupach. Poszczególne wiązary są ze sobą połączone za pomocą płatwi lub wiatrownic, co zapewnia właściwą sztywność całej konstrukcji. Do ułożenia pokrycia dachowego są wykorzystywane mocowane do krokwi łaty. Jeśli wymaga tego typ materiału pokryciowego, mocuje się także kontrłaty lub wykonuje pełne deskowanie.

Wszystkie elementy więźby dachowej muszą być wykonane z drewna o dobrych parametrach użytkowych i pozbawionych wad w postaci dużej ilości sęków, pęknięć czy dużych oflisów z pozostawioną korą. Elementy więźby wykonuje się z drewna iglastego. Najczęściej wybieranym gatunkiem jest łatwo dostępna sosna.

Drewno na konstrukcje dachowe powinno mieć optymalny poziom wilgotności oraz włókna ułożone równolegle. Obie te cechy przekładają się na wytrzymałość i trwałość konstrukcji, zapobiegając jej późniejszemu wypaczaniu się i pękaniu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy