Materiał Partnera

Do czego służy wata metalowa?

Do czego służy wata metalowa?

Materiały ścierne stanowią bardzo szeroką grupę produktów, które stosuje się w wielu dziedzinach przemysłu i usług, a także w codziennych pracach. Zależnie od tzw. gradacji, służą do usuwania zanieczyszczeń, nadawania chropowatości powierzchni czy jej polerowania i wygładzania. Obok popularnych papierów ściernych i włóknin w praktyce jest też stosowana mniej znana wata metalowa.

Co to jest wata metalowa?

Definicji waty metalowej zapewne nie trzeba wyjaśniać, gdyż o charakterze tego materiału świadczy już jego nazwa. Jest on wykonany z cieniutkich, metalowych nitek, które przeplatają się ze sobą. Tworzą one elastyczną strukturę, która wyglądem i cechami przypomina typową watę higieniczną. Jest od niej jednak bardziej chropowata, ma lepsze właściwości ścierne i inny kolor. Wata metalowa – podobnie jak papier ścierny czy włóknina – ma wiele odmian. Zależnie od grubości nitek różni się gradacją. Jest też wykonywana z rozmaitych rodzajów metalu, które decydują zarówno o jej wyglądzie, jak i parametrach czy przeznaczeniu. W praktyce wykorzystuje się: -watę stalową zwykłą, -watę ze stali nierdzewnej, -watę aluminiową, -watę miedzianą -watę z mosiądzu. Pomimo pozornej miękkości i puszystości wata metalowa jest materiałem, który wymaga ostrożności podczas stosowania. Jej ostre włókna podczas pracy mogą zetrzeć również skórę lub doprowadzić do jej pokaleczenia. Dlatego przy pracy z nią konieczne jest stosowanie rękawic roboczych.

Zastosowanie waty metalowej

Przeznaczeniem waty metalowej, którą oferuje sklep kamieniarski Abra-Marmi, jest opracowywanie powierzchni różnych materiałów. O konkretnym przeznaczeniu decydują jej właściwości ścierne, które warunkuje gradacja. Podobnie jak w przypadku papierów szlifierskich, im jest ona drobniejsza, tym mniej ingeruje w powierzchnię. Tradycyjny podział obejmuje pięć stopni gradacji: -0000 i 000 – to wata przeznaczona do satynowania lakierowanych powłok oraz polerowania miękkich materiałów takich jak aluminium, cyna, drewno czy miedź, -00 i 0 – jest wykorzystywana do czyszczenia powierzchni wymienionych wyżej materiałów, -1 i 2 – watę o takiej gradacji stosuje się do intensywnego czyszczenia drewna i ścierania podkładów, -3, 4 i 5 – to najtwardsze i najostrzejsze odmiany waty, przeznaczone do czyszczenia zgrubnego. Zastosowanie waty metalowej jest bardzo szerokie. Wykorzystuje się ją do polerowania powierzchni z kamieni naturalnych, renowacji przedmiotów drewnianych czy metalowych, przywracania blasku starym sztućcom, okuciom meblowym, a także do szlifowania.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy