Do czego służy mostek sczepny?
Mostek sczepny to inaczej warstwa sczepna stosowana między dwoma warstwami betonu, wylanymi w różnym czasie, aby poprawić ich przyczepność. Wykonuje się go ze środków chemicznych o dużej adhezji (czyli przyczepności). Często nazywany jest też gruntem sczepnym. Do czego służy mostek sczepny? Kiedy się go stosuje i w jakim celu? Jakie ma właściwości?
Mostek sczepny – do czego służy?
Mostek sczepny zwiększa przyczepność międzywarstwową materiałów takich jak:
- powierzchnie betonowe,
- powierzchnie żelbetonowe,
- powierzchnie kamienne,
- powierzchnie mające styczność ze stalą.
Ważną cechą warstw sczepnych jest ich odporność na wodę i mróz. Dzięki temu znajdują zastosowanie nie tylko w standardowym budownictwie, ale też przy budowie lub naprawie oczyszczalni ścieków czy też infrastruktury kanalizacyjnej. Mostki sczepne wykorzystuje się więc w budownictwie hydrotechnicznym. Niektóre ich rodzaje zapewniają także ochronę antykorozyjną, co umożliwia wykorzystywanie ich do zabezpieczania stalowych prętów we wspomnianych instalacjach kanalizacyjnych lub hydrotechnicznych.
Najczęstsze zastosowanie mostków sczepnych
Mostki sczepne często wykorzystywane są do:
- wykonywania posadzek betonowych;
- spojenia płyt pilśniowych, szkła, metalu, drewna;
- sklejania płyt betonowych w halach o dużych obciążeniach;
- w stropach garażowych jako warstwa sczepna z elementami ochrony przeciwwilgociowej;
- jako warstwa sczepna nadlewek betonowych, wypraw cementowych, tynków.
Jakie są korzyści z zastosowania warstwy sczepnej oprócz samego zwiększenia przyczepności? Na przykład, kiedy użyje się jej razem z siatką w ramach przygotowania posadzki pod nałożenie mikrocementu, zyskuje się pewność, że posadzka nie pęknie, co byłoby widoczne na mikrocemencie. Grunt sczepny pomaga temu zapobiec.
Zmiana właściwości zapraw, klejów i betonu
Mosty sczepne można wykorzystywać także do modyfikowania zapraw cementowych i klejów oraz betonów stosowanych jako uelastycznione, wodoszczelne czy reprofilacyjne. Właściwości te uzyskuje się dzięki dodaniu do zaprawy budowlanej ilości mostu wskazanej przez producenta. W sklepach takich jak na przykład Cemix – producent specjalistycznych produktów budowlanych – można znaleźć różnego rodzaju warstwy sczepne, o rozmaitych parametrach, właściwościach i zalecanych zastosowaniach. Przed dokonaniem wyboru należy więc dokładnie zapoznać się z kartą produktu, żeby ustalić, czy rzeczywiście właśnie ten będzie najbardziej odpowiedni do danego zastosowania. W razie wątpliwości warto zasięgnąć fachowej rady.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana