Materiał Partnera

Do czego służą listwy sufitowe?

Do czego służą listwy sufitowe?

Listwy sufitowe jako element drogiej gipsowej sztukaterii zarezerwowane były niegdyś wyłącznie dla najzamożniejszych. Dziś pojawiają się w wystroju pomieszczeń coraz częściej – wykonane z lżejszych, tańszych, ale też bardziej odpornych na uszkodzenia materiałów takich jak choćby spieniony poliuretan. Listwy te nie tylko świetnie się prezentują, ale też mogą pełnić funkcje czysto praktyczne. Co decyduje o ich rosnącej popularności?

Po pierwsze: są w stanie skutecznie ukryć ewentualne krzywizny, pęknięcia i nierówności występujące na styku ścian i sufitu, będące problemem nie tylko starego budownictwa. Nawet w zupełnie nowych mieszkaniach wprost od dewelopera potrafią pojawić się podobne mankamenty, których zniwelowanie wymaga czasu i sporych nieraz nakładów finansowych. Znacznie sensowniejszym rozwiązaniem wydaje się więc właśnie montaż listew sufitowych.

Funkcja dekoracyjna

Tym bardziej, że dodadzą one jeszcze charakteru ozdobionemu nimi wnętrzu. Bogato zdobione świetnie odnajdą się w pomieszczeniach urządzonych z przepychem. Te bardziej stonowane podkreślą subtelną elegancję nowoczesnych, nawet minimalistycznych aranżacji. W każdym przypadku zaś staną się swoistą kropką nad i, jeśli chodzi o stylowe domknięcie koncepcji przestrzeni. Listwy sufitowe występują zazwyczaj w białym wariancie kolorystycznym. Niezwykle łatwo jednak jest pomalować je na praktycznie dowolny odcień. Dzięki temu jeszcze lepiej wkomponują się w połączenie ścian i sufitu – albo wręcz przeciwnie: będą stanowić oryginalną, kontrastującą granicę pomiędzy nimi. To również idealne wykończenie ścian pokrytych tapetą, której krawędzie schowane są pod dekoracyjną listwą.

Funkcje praktyczne

Będzie ona stanowić doskonały kamuflaż również dla fragmentów instalacji poprowadzonej pod sufitem. Tę możliwość docenią szczególnie właściciele zestawów kina domowego, którzy często głowią się, jak bez kucia ścian, lecz jednocześnie w estetyczny sposób doprowadzić kable do rzutnika czy tylnych głośników odpowiadających za efekt przestrzennego dźwięku (surround). Nad lub pod listwą przysufitową można umieścić także panele LED, dzięki którym uzyskamy niezwykle efektowne, bo usytuowane wzdłuż całej krawędzi sufitu źródło światła. W zależności od tego, czy skierujemy je w dół, czy w górę, możliwe stanie się również optyczne modelowanie przestrzeni, a konkretnie iluzja „podniesienia” zbyt niskiego stropu albo wręcz przeciwnie – nadanie przytulności wnętrzu zbyt wysokiemu. Specjalnie przystosowane do takich celów listwy sufitowe znajdziemy chociażby w ofercie sklepu Kraina Barw.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy