Materiał Partnera

Dachówki cementowe i ceramiczne. Podobieństwa i różnice

Dachówki cementowe i ceramiczne. Podobieństwa i różnice

Dach pełni kilka istotnych funkcji w konstrukcji każdego obiektu – chroni przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, zapobiega utracie energii cieplnej, wpływa na estetykę budynku. Wybór dostępnych na rynku pokryć dachowych jest obecnie bardzo szeroki i obejmuje między innymi dachówki z ceramiki i cementu. Jakie są podobieństwa i różnice między tymi produktami?

Z czego produkuje się dachówki

Jak można domyślić się po samych nazwach, dachówki cementowe (nazywane również betonowymi) i ceramiczne wykonuje się z odmiennych materiałów. Stanowi to najważniejszą różnicę między nimi i ma bezpośredni wpływ na specyficzne właściwości obu produktów.
Do produkcji dachówek cementowych używa się mieszanek powstających z łączenia wody, piasku, cementu portlandzkiego, pigmentów i innych dodatków – mówi przedstawiciel FH Zajkowska - Mieszanka taka poddawana jest zagęszczeniu w celu usunięcia z niej powietrza, a następnie formowana do pożądanych kształtów. Po wyschnięciu twarde dachówki pokrywane są powłoką akrylową i barwione. Dachówki ceramiczne z kolei produkowane są z odpowiednio dobranej gliny, zawierającej niewielką ilość margla i składników uszlachetniających – możliwe jest również dodanie barwników. Po uformowaniu glina jest suszona i wypalana w wysokiej temperaturze – ta procedura służy utwardzeniu surowca. Tak samo jak w przypadku dachówek cementowych, proces produkcji wieńczy wykończenie, polegające na nałożeniu powłoki akrylowej i innych zabezpieczeń.

Podobieństwa

Pierwszą i najbardziej charakterystyczną cechą, którą łączy dachówki ceramiczne i cementowe, jest ich dość duża waga – dachówki cementowe są nieco lżejsze, niemniej jednak wciąż powinno stosować się je wyłącznie na odpowiednio wzmocnionych więźbach dachowych, które będą w stanie utrzymać ich ciężar. Ponadto oba rodzaje dachówek mogą być formowane w te same kształty, np. klasyczną karpiówkę i odznaczają się bardzo niskim współczynnikiem nasiąkliwości, co czyni je bardzo odpornymi na wilgoć i mróz. Z tego powodu są często stosowane w rejonach górskich, gdzie opady i niskie temperatury utrzymują się najdłużej.

Różnice

Oczywiście, między dachówkami obu typów istnieje również wiele różnic, które należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję o zakupie. Przede wszystkim chodzi tutaj o parametry dotyczące jakości izolacji termicznej i akustycznej, jakie dachówki są w stanie zapewnić. Pod względem zabezpieczenia domu przed utratą ciepła, lepsze są dachówki ceramiczne, z drugiej strony ich cementowe odpowiedniki lepiej chłoną hałasy. Oba produkty różnią się jakością powierzchni – ceramiczne są gładsze i przez to mniej nasiąkliwe. Z tego powodu lepiej sprawdzą się w trudnych warunkach pogodowych. Istotną różnicą jest również cena – dachówki cementowe produkowane są z materiałów lepiej dostępnych, proces ich produkcji jest krótszy i mniej energochłonny, dlatego też są one tańsze.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy