Czym charakteryzuje się beton konfekcjonowany?

Spis treści
- Jak rozumieć nazwę „beton konfekcjonowany”?
- Różne rodzaje mieszanek. Beton konfekcjonowany o różnych zastosowaniach
- Powtarzalne właściwości betonu powstającego z dobrze zaprojektowanych mieszanek
Beton konfekcjonowany to produkt, którego nazwa może brzmieć nieco zagadkowa. W naszym artykule postaramy się wytłumaczyć, co dokładnie kryje się pod tą nazwą i jakie rodzaje betonu konfekcjonowanego mogą być nam oferowane. Przyjrzymy się również, dlaczego zakup betonu konfekcjonowanego w niektórych sytuacjach jest właściwie najlepszym rozwiązaniem.
Jak rozumieć nazwę „beton konfekcjonowany”?
Nazwa produktu „beton konfekcjonowany” jest pewnego rodzaju skrótem myślowym. Rozwijając go, powinniśmy powiedzieć, że to pakowana w worki kompletna mieszanka suchych składników do przygotowania mieszanki betonowej. Do suchych składników wystarczy dodać wody w odpowiednich proporcjach i połączyć. Z mieszanki betonowej o płynnej lub plastycznej konsystencji docelowo powstaje beton. Konfekcjonowanie w nazwie produktu sugeruje pakowanie, wskazuje, że jest to produkt gotowy do użycia, sprzedawany w konkretnych opakowaniach, a nie luzem, np. na kilogramy lub tony.
Różne rodzaje mieszanek. Beton konfekcjonowany o różnych zastosowaniach
Jak wynika z naszego opisu, beton konfekcjonowany sam w sobie nie jest produktem, który ma z góry narzucony skład, właściwości, czy zastosowania. To nazwa umowna dla suchej mieszanki pakowanego produktu, z którego tworzy się beton. Na rynku dostępny jest więc np. beton konfekcjonowany do aplikacji ręcznej lub poprzez pompowanie, beton zwykły i ciężki, czy beton samozagęszczalny SCC, który ma właściwości samoodpowietrzające. Wszystkie mieszanki mogą zawierać podobne (a nawet takie same) składniki, np. kruszywa kwarcowe i bazaltowe, ale w różnych proporcjach, z różnymi dodatkami, jak włókna sztuczne i cyrkonowe.
Beton konfekcjonowany może mieć zatem różne zastosowania. Generalnie stosuje się go do uzupełniania ubytków w betonie, naprawy elementów betonowych i żelbetowych, czy do wykonywania drobnych elementów bezpośrednio na budowie.
Powtarzalne właściwości betonu powstającego z dobrze zaprojektowanych mieszanek
Nawiązując do powyższego, wszędzie tam, gdzie nie opłaca się zamawiać betonu z gruszki lub jest to niepraktyczne, lepiej kupić beton konfekcjonowany niż próbować tworzyć mieszankę według własnego przepisu. Jak mówią nam specjaliści z firmy Immerbau z Poznania: Beton konfekcjonowany jest zaprojektowany w taki sposób, by można było go określić konkretną klasą i by producent mógł bez wątpliwości przedstawić konkretne właściwości w Karcie technicznej i Deklaracji właściwości użytkowych.
To potwierdzenie jakości – suche składniki są zaprojektowane w odpowiednich proporcjach i jeśli przygotowujmy z nich mieszankę zgodnie ze wskazaniami producenta, a następnie prawidłowo układamy, mamy pewność, jaki będzie efekt. Beton konfekcjonowany można więc nazwać bardzo praktycznym i niewymagającym półproduktem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przedsiębiorstwo Handlowe Czyżowicz Market Budowlany Pszczółka
Budowlane materiały woj. opolskie46-100 Namysłów, Dworcowa 1A
-
Przedsiębiorstwo Carmen Sp. z o.o.
Budowlane składy woj. kujawsko-pomorskie85-875 Bydgoszcz, Miechowska 13
-
Sebastian Posłowski Zakład usługowo-handlowy
Budowlane materiały - beton woj. świętokrzyskie25-146 Kielce, Leśniówka 76